Rok Kolberga ze Świetlicą Krytyki Politycznej i Muzeum
Z tej okazji zorganizowano wiele koncertów oraz zadań edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych. Powstało wiele spektakli, festiwali, warsztatów i konkursów oraz nagrań i audycji. Uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga 2014 w Polsce odbyły się 11 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Cieszyn również włączył się w całoroczne obchody. Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” wspólnie z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w ciągu całego roku organizowała projekt „200 razy Kolberg”. Działania w jego ramach były podzielone na kilka segmentów. Jednym z nich były Spotkania Kolbergowskie organizowane w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ich tematyka była różnorodna, zawsze jednak obejmowała szeroko pojęte ludoznawstwo. Były więc spotkania:
- Poświęcone roli Kolberga w procesie kształtowania etnografii i ludoznawstwa polskiego,
- O lokalnych Kolbergach poświęcone Janowi Szymikowi i Ernestynie Świbównie
- Zbiorowi Kolbergowie – spotkanie z członkami stowarzyszeń, osobami zajmującymi się dokumentowaniem współcześnie kultury Śląska Cieszyńskiego
- Co to znaczy być tu stela, które wzbudziło najwięcej emocji i szerokim echem odbija się w regionie do teraz
- Czym straszono dzieci – o roli i funkcji podań o diobłach, nocznicach itp. stworach
- O granicy
- Praca a ludowość, czyli jak rewolucja przemysłowa przełożyła się na przemiany kulturowe i społeczne
- O czarownicach w kulturze
Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach projektu „200 razy Kolberg” były warsztaty dla dzieci w Świetlicy Krytyki Politycznej.
- Dzieciaki z pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie prowadziły badania. Podczas nocy muzeów pytali ludzi o gry i zabawy. Na podstawie tych badań powstały karty gier spotykanych na Śląsku Cieszyńskiem 30, 40 lat temu – mówi Grzegorz Studnicki.
Drugim cyklem warsztatów było opracowanie kart zajęć, scenariusza zajęć okołoetnograficznych zawierającego nazwy gwarowe, gry i zabawy. Powstały scenariusze zajęć dla nauczycieli (ZOBACZ>>>). - Można po nie sięgnąć i korzystać, są bowiem dostępne w sieci – mówi Anna Studnicka-Cieplak ze Świetlicy Krytyki Politycznej.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.