Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rewolucja w strumieńskim ratuszu

Strumieński ratusz przechodzi rewolucję. Na korytarzach pełno budowlańców, kują tynki, wymieniają instalacje. Trwa drugi etap remontu najstarszego ratusza na Śląsku.


W zeszłym roku z 85 procentowym dofinansowaniem udało się zmodernizować piwnice i zaplecze  budynku. Powstał niewielki skwer za budynkiem, szalety publiczne a w piwnicach galeria. – Wtedy prócz modernizacji, zostały wymienione instalacje, źródło ciepła, izolacje i wszystkie droższe prace, które można było w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych wykonać – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. Obecnie ruszył drugi etap remontu finansowany z budżetu gminy – dodaje burmistrz Strumienia.


Remont ratusza jest niezbędny. Budynek z 1626 roku nie miał  na przykład  instalacji hydrantowej i odpowiednich z uwagi na ochronę przeciwpożarową drzwi. Obecnie trwają prace związane z tynkami, modernizacją  posadzek, wymianą  stolarki drzwiowej. Wyremontowane zostaną  toalety i  powstanie toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na parterze i na piętrze będą  zlokalizowane kąciki dla dzieci żeby rodzice mogli na spokojnie pozałatwiać sprawy w urzędzie.

Remont ratusza oprócz generalnego odnowienia zabytku  ma  na celu wprowadzeniu udogodnień dla mieszkańców. – Szykują się zmiany jeśli chodzi o siedzibę poszczególnych biur chcemy, aby obsługa mieszkańców była na jak najwyższym poziomie. Po remoncie na parterze będzie funkcjonowało biuro obsługi klienta,  podatki, referat ochrony środowiska, urząd stanu cywilnego, nieduża sala ślubów, aby można było sprawy urzędowe załatwiać szybciej i wygodniej. Z drugiego piętra na pierwsze zostanie też przeniesiony referat inwestycji – opowiada Anna Grygierek.

Tym wszystkim pracom skrzętnie przygląda się konserwator zabytków, bo strumieński ratusz jest perełką jeśli chodzi o takie budowle na Śląsku. Urzędnicy w czasie remontu nie wzięli wolnego, ratusz pracuje normalne, choć na korytarzu nie słychać już zapytań o numer pisma, a raczej o to który tynk kuć…


Ratusz w Strumieniu powstał w pierwszej połowie XVII w. Jego pierwotny stan  został przekształcony pod koniec XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Wewnątrz ratusza zachowały się jednak pomieszczenia o żaglastych i kolebkowych sklepieniach. Na środku zewnętrznej części budynku ratusza znajduje się wysunięta niewielkim ryzalitem z fasady wieża ujęta w narożnikach lizenami. Na jej czubku można dostrzec barokowy cebulasty hełm z ażurową latarnią. W 1793 roku strumieński ratusz doszczętnie spłonął. Odbudowany został dzięki pomocy księcia Alberta Sasko Cieszyńskiego, ówczesnego włodarza Księstwa Cieszyńskiego.


Dorota Kochman

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: