Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Remonty, plany i walka o pieniądze. Co słychać w Szpitalu Śląskim w Cieszynie?

W czasie wtorkowej (28 stycznia br.) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego Adam Śliż, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie zdradzał, co dzieje się w szpitalu.

Świeżo upieczony Dyrektor tej cieszyńskiej placówki (1 stycznia stanął na czele Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, wcześniej był zastępcą dyrektora do spraw techniczno-gospodarczych, pisaliśmy: Jest nowy dyrektor szpitala ) opowiadał na sesji Rady Powiatu o prowadzonych i zakończonych inwestycjach.

Remont SORu

Największą prowadzoną obecnie inwestycją jest przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR, która jest finansowana w 100 procentach ze środków Funduszu Medycznego.

Zakończyliśmy jej pierwszy etap i jesteśmy w trakcie przenoszenia po przebudowie Pracowni Endoskopii, która dzięki pozyskanym środkom została również doposażona w niezbędny sprzęt medyczny. W drugim etapie chcemy osiągnąć zwiększenie przestrzeni SOR-u, w którym zaplanowano zwiększenie liczby miejsc w strefie obserwacyjnej z czterech do sześciu, a także zapewnienie kompleksowej diagnostyki obrazowej na poziomie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Aktualnie jesteśmy w trakcie postępowania na dostawę nowego tomografu komputerowego oraz wymianę RTG i systemu monitorowania – mówił dyrektor Szpitala Śląskiego, który jest związany z tą placówką od 1997 roku.

Projekt wart jest 15 milionów złotych. Do końca czerwca powinny zakończyć się prace budowlane, a cała inwestycja ma zostać zamknięta do końca 2025 roku.

Walka o 36 milionów dla psychiatrii

Fundusz Medyczny będzie także kluczowy w przypadku kolejnej dużej inwestycji. Został już do niego złożony wniosek, który zakłada w latach 2025-2029 przebudowę budynków szpitalnych na potrzeby psychiatrii. Chodzi konkretnie o Pawilon VII, w którym znajduje się całodobowy Oddział Psychiatryczny dla dorosłych, remont i wyposażenie budynku starego RTG, budynek nr 9 obecnie pustostan – na potrzeby psychiatrii dzieci i młodzieży; śmiały projekt zakłada także przebudowę I piętra Pawilonu I – przeniesienie tam Poradni Zdrowia Psychicznego celem zwiększenia miejsca dla poszerzonego Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. Całość opiewa na kwotę 36 milionów złotych. Szpital walczy o dofinansowanie w wysokości 100 procent.

Poprawa warunków na onkologii

W ocenie jest już inny projekt o wartości 67 milionów złotych. Chodzi o przebudowę i doposażenie szpitala pod kątem realizacji świadczeń onkologicznych i poprawy warunków socjalno-bytowych dla pacjenta onkologicznego. Fundusze mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

Dzięki tej inwestycji rozpocznie się przebudowa części II piętra Pawilonu Łóżkowego w celu uruchomienia dodatkowych sal zabiegowo-operacyjnych (w standardzie bloku operacyjnego, 1 lub 2 sale w zależności od możliwości spełnienia wymogów) oraz sali wybudzeń, modernizacja IV piętra Pawilonu Łóżkowego w części przeznaczonej dla Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej i Oddziału Otolaryngologicznego, modernizacja VI piętra Pawilonu Łóżkowego w części przeznaczonej dla oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, modernizacja VIII piętra Pawilonu Łóżkowego w części przeznaczonej dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, zakup i modernizacja urządzeń i wyrobów medycznych. Wszystkie te działania wpisują się w zmiany planowane w reformie proponowanej dla szpitali, głównie powiatowych – przedstawiał podczas sesji Adam Śliż. Dodał, że placówka czeka także na inne konkursy. Szpital Śląski ma na przykład powalczyć o środki na rozbudowę infrastruktury informatycznej oraz e-usług.

Problemy z płatnościami

Dyrektor Szpitala Śląskiego w swoim przemówieniu skupił się jednak nie tylko na dużych inwestycjach, ale codzienności, naznaczonej między innymi podkupowaniem personelu czy problemami z płatnościami realizowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na obecną chwilę oczekujemy zapłaty przez Narodowy Fundusz Zdrowia naszych nadwykonań za 2024 r. na kwotę ponad 12 milionów złotych, w tym za wykonane świadczenia nielimitowane w kwocie ponad 3 miliony złotych. Tak duży poziom zrealizowanych świadczeń jest pokłosiem ogromnego zapotrzebowania ludności na leczenie – likwidowanie tzw. długu zdrowotnego pocovidowego, renomy naszego szpitala, zatrudniającego wielu znakomitych specjalistów czy zwiększonych – zgodnie z założeniami przygotowywanej reformy – usług medycznych w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej czyli poradniach, kosztem np. uniknięcia potrzeby hospitalizacji pacjenta – podkreślił gość wtorkowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego i zadeklarował kontynuację współpracy z Zarządem oraz Radą Powiatu. Podkreślił, iż zarówno on jaki i jego zastępcy są chętni do udziału, czy to w komisji zdrowia, czy komisji budżetu, gdzie szerzej będzie można omówić bieżącą sytuację Szpitala. Jest otwarty na przykład na zorganizowanie w kierowanej przez niego placówce spotkania Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Będą studenci

Ważne słowa padły także na zakończenie. Już w październiku 2026 roku w Szpitalu Śląskim mają pojawić się pierwsi studenci medycyny. To pokłosie podpisanej umowy z Akademią Medyczną Nauk Stosowanych. Z myślą o przyszłych lekarzach rozpoczęły się już prace projektowe w Pawilonie II.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2025-01-29 13:40:28
Oko: Mały powiatowy szpital, inwestycje za grubo ponad 100 mln. Przyjdzie Owsiak, kupi dwa łóżka, które potem zabierze i sekta zmoczona po kolana.
2025-01-29 14:57:02
miriam11: Ale cymboł z ciebie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: