Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Radni przegłosowali - drogi Wisła - Brenna nie będzie

W ostatnim czasie na posiedzeniach Rady Gminy Brenna nie brakuje burzliwych tematów do dyskusji. Jednym z nich jest utworzenie drogi, mającej połączyć Wisłę z Brenną. Aktualnie leśny dukt, który prowadzi od Brennej Leśnicy do drogi łączącej Wisłę z Salmopolem nie jest uczęszczany przez kierowców, jednak zgodnie z pomysłem radnych, sytuacja ta miałaby ulec zmianie.

W tej kadencji Rady pomysł jest promowany przez radnego Bogusława Gruszczyka. Jak wiadomo, sama idea jest znacznie starsza, niż kadencja aktualnej rady, gdyż jest poruszana już od wielu lat. Nie zmienia się jednak fakt, że pomysłodawcy nie są w stanie zgromadzić większości głosów, w związku z czym pomysł utknął w martwym punkcie. Ta kadencja rady również nie jest wyjątkiem, gdyż pomysł w dalszym ciągu nie może doczekać się realizacji.

Jako główne zarzuty w tym momencie są podnoszone wydatki gminy oraz brak konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jak wskazują władze gminy, aktualnie nie ma wolnych środków w budżecie, a realizacja projektu budowy tej drogi nie jest kwestią priorytetową. Problemem okazują się również nastroje mieszkańców w gminie, które niezbyt przychylnie traktują ryzyko wystąpienia wzmożonego ruchu samochodowego, związanego z powstaniem nowej drogi.

Jak całą sprawę skomentował wójt gminy Brenna Jerzy Pilch? - Temat ten w ostatnim czasie wzbudzał  wiele emocji i powracał za sprawą jednego radnego regularnie podczas obrad każdej sesji. Radni podjętą uchwałą nie wyrażają poparcia dla tej inwestycji. W mojej ocenie stanowisko Rady odbieram jako bardzo odpowiedzialne. Podjęcie tak trudnego tematu na tym etapie  stanowiłoby bardzo duże zagrożenie realizacji zaplanowanych przez Radę wcześniejszych tematów dających szansę rozwoju naszej Gminie.

Jak się okazało, na pytania dotyczące powstania drogi, większość pytanych mieszkańców gminy Brenna wypowiadała się negatywnie - Większość mieszkańców zapytana przeze mnie na spotkaniu wiejskim zagłosowała  przeciw. Przyszły teren pod połączenie drogowe i obecna droga jest własnością zarówno Lasów Państwowych, Powiatu i osób prywatnych po stronie Wisły,  to właściciele powinni podejmować stosowną decyzję.  Techniczny przejazd wymagałby bardzo dużych nakładów finansowych. W mojej ocenie na dzień dzisiejszy nie znajduję możliwości sfinansowania tej inwestycji.  Obecna infrastruktura drogowa nie jest w stanie przenieść obciążenia samochodów przejeżdżających pomiędzy Wisłą a Brenną.  Dolina Leśnicy jest wąską doliną, wybudowanie chodników, parkingów i zapewnienie bezpieczeństwa pieszych jest bardzo trudne. Podjęcie wspomnianej uchwały nie stanowi blokady dla dalekiej perspektywy realizacji ewentualnej inwestycji.  Wspólnie z Radą dbamy o rozwój tej pięknej doliny. Razem z Powiatem wykonaliśmy nakładkę asfaltową prawie na całym 7 kilometrowym odcinku drogi powiatowej, regulujemy teren nad rzeką pod przyszłe trasy rowerowe, planujemy budowę placu zabaw dla dzieci, inwestor budowy kanapy na wyciągu w Leśnicy otrzymał w tym roku dokumentację planistyczną umożliwiającą budowę, poprawiamy stan gminnych dróg górskich, przystępujemy do budowy 4 kilometrowego wodociągu. To tylko niektóre przykłady dające szansę rozwoju tej doliny – dowiedział się portal ox.pl od wójta gminy Brenna.

W związku z tym na chwilę obecną rozmowy na ten temat zostały rozstrzygnięte na niekorzyść projektu budowy. Z pewnością jednak pomysł nie umrze, gdyż systematycznie powraca w praktycznie każdej kadencji Rady Gminy Brenna.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-19 17:46:40
gabrielam: Dzisiaj odbyło się spotkanie w tej sprawie.Na 40 uczestników dyskusji połowa była za realizacją tego pomysłu.Komu zależy na tym aby utkwiło to w martwym punkcie nie wiem.Ja jestem za tym pomysłem i dziś na spotkaniu wyraziłam swoją opinię.Pragnę zaapelować do tych ,którzy są przeciwko, aby wsłuchali się w głosy tych co są za budową tej drogi i nie zakłócali ich wypowiedzi ,obrażając ,wyśmiewając nie dopuszczając ich do głosu.Dotyczy to zwłaszcza byłego radnego Krzysztofa K.,jego brata Wojciecha .A radnemu Gruszczykowi bardzo dziękuję za zorganizowanie spotkania i determinację z jaką podchodzi do tego pomysłu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: