Ptasia wyspa w Ochabach
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach poinformowała, że prace polegają na odtworzeniu i uzupełnieniu powierzchni wysp, które w ostatnich dziesięcioleciach uległy znacznemu zniszczeniu. - Erozja wodna spowodowała podmycie brzegów, przez co drzewa i krzewy, na których gniazdują ślepowrony, przewracały się do wody. – informują przedstawiciele dyrekcji.
Ogromnym zagrożeniem dla ptaków, które gniazdują na wyspach, były uszkodzone groble. Spowodowały obniżenie poziomu wody, co znacznie ułatwiło dostęp drapieżników do ptactwa.
Łukasz Zych, rzecznik prasowy dyrekcji poinformował, że zabezpieczanie wysp polega stworzeniu wokół nich pierścienia ze szczelnych ścianek z PCV oraz uzupełnieniu powierzchni ziemią. - Podobną techniką naprawiane są groble. Na wyspach, gdzie gniazdują ślepowrony, dosadzane są krzewy. Tam, gdzie są rybitwy rzeczne, powstają też żwirowe plaże. – powiedział Zych.
Prace są częścią projektu life.vistula.pl, którego celem jest ochrona i poprawa stanu siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.










Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
