Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przyznawanie zasiłku stałego bez zmian

Zasiłek stały jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez pomoc społeczną, mającym na celu pomoc osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Pomoc w postaci zasiłku stałego w Polsce stoi na niskim poziomie, wysokość kwoty zasiłku oraz kryteria ich przydzielania jest niewystarczające do życia. Obecnie zasiłek stały z pomocy społecznej wynosi 645 zł. Nie może być przyznany w kwocie niższej niż 30 zł.

 Z zasiłku stałego mogą skorzystać osoby pełnoletnie, całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do pracy z powodu wieku, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe lub pozostają w rodzinie. Niezdolność do pracy z powodu wieku dotyczy osób, które ukończyły 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, natomiast całkowita niezdolność do pracy odnosi się do osób posiadających i legitymujących się grupą inwalidzką I bądź II lub znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

W tej chwili osoby pobierające zasiłek stały z tytułu niezdolności do pracy, niestety nie mają zapewnionego minimum socjalnego. Inflacja rośnie, płace również, niestety zasiłek pozostaje bez zmian.

Do powyższej sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informując, że nie planuje ono zrównania zasiłku stałego z minimum socjalnym. Jednocześnie przypomina , że od 1 stycznia 2022 r. zmienią się kryteria dochodowe po ich weryfikacji i wyniosą:
- dla osoby samotnie gospodarującej: 776 zł (obecnie 701 zł – wzrost o 11%, tj. o 75 zł);
- dla osoby w rodzinie: 600 zł (obecnie 528 zł – wzrost o 14%, tj. o 72 zł).
W związku z tym wzrośnie także o 74 zł kwota zasiłku stałego – od nowego roku wyniesie ona 719 zł.

„Obecnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace w zakresie przepisów dotyczących dodatkowej pomocy dla osób uprawnionych do zasiłku stałego” – informuje wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Wynika z tego, że osoby pobierające zasiłek stały nie mogą liczyć na większy wzrost od tego o którym mówi Ministerstwo. Bądźmy jednak dobrej myśli, że może coś w tej sprawie się zmieni o czym na pewno zainteresowanych poinformujemy.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: