Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przytulą mamy w Cieszynie - o porodach powiedzą głośno!

19 sierpnia nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy” organizuje happening polegający na czytaniu historii porodowych na ulicach miast. – Opieka okołoporodowa w Polsce mierzy się z wieloma problemami, które nie mogą być marginalizowane. Nie zakładajmy, że to tylko kobiece sprawy. To ważny temat dla kobiet i mężczyzn, bo rzutuje na jakość zdrowia całego naszego społeczeństwa – apelują organizatorki.

Historie czytane w ramach happeningu są autentyczne, ale w większości anonimowe, bo tak zadecydowały ich autorki pochodzące z różnych stron Polski – wyjaśnia Małgorzata Bryl-Sikorska, jedna z liderek ruchu „Tulimy Mamy”, która razem z Olgą Vitoš powołała tę inicjatywę do życia w maju 2021. – Opowieści porodowe wybrzmią w centrach miast, w godzinach szczytu, kiedy ludzi na ulicach jest najwięcej – dodaje Bryl-Sikorska.

Historie porodowe zostały zebrane w toku prac, których celem jest możliwie jak najpełniejsze zdiagnozowanie aktualnych problemów w polskiej opiece okołoporodowej.

Przy okazji happeningu wychodzimy już z trzema postulatami reform – mówi Bryl-Sikorska. – Napisałyśmy petycje do ministra zdrowia w sprawie poszerzenia koszyka świadczeń gwarantowanych o poradę laktacyjną oraz fizjoterapię uroginekologiczną. Petycje są na naszej stronie tulimymamy.pl. Postulujemy też dołączenie do Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej tzw. „Załącznika pandemicznego”, który reguluje podstawowe prawa pacjentek, niezależne od poziomu zaostrzenia pandemii, np. prawo do opieki lekarskiej i diagnostyki w ciąży, prawo do kontaktu z dzieckiem zaraz po porodzie lub prawo do porodu rodzinnego. Dokument konsultujemy obecnie ze środowiskiem – dodaje.

Historie w ramach happeningu będą pozytywne i negatywne. Taka jest bowiem polska rzeczywistość porodowa. Na co dzień słyszę o szpitalach, w których są pogwałcane podstawowe prawa pacjentek. Te negatywne zdarzenia spotęgowała też pandemia – zaznacza Olga Vitoš, która jest doulą i wieloletnią strażniczką Fundacji Rodzić po Ludzku. – Jednocześnie napływają do nas pozytywne i piękne świadectwa porodów, dowody wzorcowej współpracy na linii personel medyczny - pacjentka. Warto nagłaśniać też takie dobre praktyki – dodaje.

Cieszyński happening „Tulimy Mamy” odbędzie się 19 sierpnia, o godz. 15.00, na rynku. Po happeningu o godz. 16.00 w COK „Dom Narodowy” odbędzie się debata o problemach okołoporodowych w powiecie cieszyńskim, w której wezmą udział lokalni i ponadlokalni decydenci. Wstęp na happening i debatę jest wolny, a oba wydarzenia będą transmitowane na Facebooku.

 

 

 

Happening „Tulimy Mamy” i Debata społeczna „Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii - konkretne rozwiązania”

 

 

godz. 15.00 – początek happeningu „Tulimy Mamy” na płycie cieszyńskiego rynku

godz. 15.30 – zakończenie happeningu

godz. 16.00 – rozpoczęcie debaty „Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii - konkretne rozwiązania” i rozmowa z zaproszonymi uczestnikami w COK „Dom Narodowy”

Zaproszeni uczestnicy debaty:

Gabriela Staszkiewicz – burmistrz Cieszyna

Janina Żagan – wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego

Ilona Nawara-Malik – zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

Czesław Płygawko – dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie

dr n. med. Tomasz Rutkowski – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Natalia Lekacz – fizjoterapeutka uroginekologiczna: „Profity profilaktyki fizjoterapii uroginekologicznej”

MUDr. Michal Mrózek – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Hawierzowie: „Laktační poradna v NsP Havířov a podpora kojení v našem regionu” („Poradnia laktacyjna Szpitala w Hawierzowie oraz wsparcie laktacyjne w naszym regionie”)

Katarzyna Pytlarz-Szpaczek – położna, doula, doradczyni noszenia w chustach, instruktorka szkoły rodzenia: „Wsparcie w karmieniu piersią i współpraca interdyscyplinarna w opiece nad kobietą w okresie okołoporodowym”

godz. 17.00 – pytania publiczności i/lub internautów oraz odpowiedzi gości debaty

godz. 18.00 – uroczyste podpisanie „Paktu dla opieki okołoporodowej w powiecie cieszyńskim” i zakończenie debaty

 

Organizatorzy:

Nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy”

Miasto Cieszyn

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: