Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przyjazny urząd: Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego

Coraz częściej pracodawcy wymagają od potencjalnych pracowników zaświadczenia o niekaralności. Takie zaświadczenie jest również wymagane, kiedy staramy się o funkcje publiczne. Jak je otrzymać?

Są trzy sposoby złożenia wniosku o zaświadczenie o niekaralności. Można to zrobić listownie, w punkcie informacyjnym lub sądzie okręgowym albo mailowo.

Zaświadczenie może być wymagane od kandydatów na stanowiska, na które ustawa wymaga niekaralności. Aby uzyskać zaświadczenie z KRK — złóż wniosek o udzielenie informacji o osobie. Jeśli jesteś obywatelem innego państwa UE — twoje dane zostaną sprawdzone również w rejestrze karnym tego państwa.
1.    Pobierz i wypełnij zapytanie o udzielenie informacji o osobie
2.    Zapłać za wydanie informacji.
3.    Złóż wniosek wraz z potwierdzeniem płatności w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego (ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa) albo w dowolnym punkcie informacyjnym, na przykład w Sądzie Okręgowym. Opłata wynosi 30 zł.
•    zapłacić gotówką w kasie dowolnego sądu,
•    zapłacić za pomocą znaków opłaty sądowej, które możesz kupić w kasie sądu,
•    zrobić przelew na konto Ministerstwa Sprawiedliwości:
Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa NBP O/O Warszawa PL 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy Warszawa pl. Powstańców Warszawy 4 00-950 Warszawa. W tytule przelewu wpisz: imię i nazwisko osoby, której ma dotyczyć zaświadczenie oraz datę, która jest oznaczona we wniosku jako data wystawienia. Pamiętaj, że data we wniosku musi być taka sama jak data w tytule przelewu.

Nie musisz płacić, jeśli jako wolontariusz chcesz zostać wychowawcą lub kierownikiem obozu czy kolonii dla dzieci i młodzieży. Pamiętaj jednak, żeby wówczas do wniosku dołączyć pismo od organizatora, w którym potwierdzi on, że chcesz zostać jako wolontariusz wychowawcą lub kierownikiem.
•    zapytanie o udzielenie informacji o osobie - otwórz plik w nowym oknie — pobierz i wypełnij albo weź w punkcie informacyjnym,
•    potwierdzenie płatności,
•    pismo od organizatora potwierdzające, że chcesz zostać jako wolontariusz wychowawcą lub kierownikiem — jeśli jako wolontariusz chcesz zostać wychowawcą lub kierownikiem obozu czy kolonii dla dzieci i młodzieży.
Informację uzyskasz od razu, gdy będziesz składać wniosek.

W wyjątkowych sytuacjach informację możesz dostać później, jednak maksymalnie w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Pamiętaj, żeby wziąć dokument, który potwierdzi twoją tożsamość, na przykład dowód osobisty albo paszport.

Jeśli za Ciebie wniosek składa pełnomocnik — napisz w pełnomocnictwie, że może w twoim imieniu złożyć wniosek i odebrać zaświadczenie.

W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się dane o osobach:
•    które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
•    przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
•    przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
•    które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw,
•    wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
•    nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o  postępowaniu w sprawach nieletnich
•    które zostały prawomocnie skazane za wykroczenia na karę aresztu,
•    które są poszukiwane listem gończym,
•    które są tymczasowo aresztowane,
•    które wykonują karę dożywotniego pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, pozbawienia wolności, aresztu wojskowego, aresztu i zastępczą karę pozbawienia wolności,
•    nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.


(congnito)
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: