Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przekwalifikowanie zawodowe? może warto spróbować

Rynek pracy z każdym rokiem przechodzi diametralne zmiany - jedne zawody zanikają i zostają zastąpione nowymi. Jak poradzić sobie ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy? Czy przekwalifikowanie zawodowe może być wyjściem z trudnej sytuacji zawodowej?

Na początek na czym polega przekwalifikowanie zawodowe?

Zazwyczaj osoby decydujące się na ten krok zdobywają nowe lub uzupełniają swoje dotychczasowe kwalifikacje. Przekwalifikowanie zawodowe nie we wszystkich przypadkach wiąże się ze zmianą zawodowej branży. Często może być okazją do poszerzenia kwalifikacji, dzięki którym pracownik staje się atrakcyjniejszy na rynku pracy lub jest po prostu nadal potrzebny.

- Szybko zmieniająca się rzeczywistość – postęp technologiczny, zmiany w sferze społecznej i ekonomicznej mają duży wpływ na sytuację na rynku pracy. Nie ma już zawodów, ani rodzajów wykształcenia, które gwarantowałyby pracę do emerytury. W ciągu swojego życia zawodowego musimy nie tylko wielokrotnie zmieniać miejsce pracy, ale także często jesteśmy zmuszeni do zmiany swojego zawodu. We współczesnym świecie niczego nie możemy być pewni, dlatego aby przetrwać i utrzymać się na rynku pracy, trzeba być elastycznym- mówi Katarzyna Cieloch z „Inkubatora Kariery”.

Przekwalifikowanie zawodowe może być również sposobem na przerwanie zawodowej rutyny. Znudzenie dotychczasową pracą można odczytać jako pierwszy sygnał konieczności zmiany dotychczasowego zawodu. Praca powinna być dla nas przyjemna i nie powodować zmęczenia. Kiedy robimy to, co lubimy, wówczas po prostu pracujemy lepiej, bardziej angażujemy się w realizację zadań, jesteśmy skuteczniejsi, szczęśliwsi, zmotywowani, a to dodatkowo przekłada się na uznanie otoczenia – klientów, współpracowników czy przełożonych.

Szansę na odniesienie sukcesu znacznie zwiększymy znając swój profil predyspozycji. Łatwiej wówczas określić jakiego zajęcia szukamy i wyeliminować te, w których moglibyśmy okazać się nieefektywni.

Myśląc o przekwalifikowaniu zawodowym należy pamiętać o spójności swojej zawodowej kariery. Nasze przekwalifikowanie może przypaść do gustu nowemu pracodawcy, natomiast zbyt chaotyczne CV, które przepełnione jest niespójnymi z kierunkiem kariery zawodowej stanowiskami, nie zachęci pracodawców do zatrudniania niestabilnych zawodowo pracowników. Dlatego decydując się na taki ruch warto zachować zdrowy rozsądek i dokonywać jedynie tych zmian, które będą po części spójne z dotychczasową karierą zawodową.

Aby mieć pewność, że decyzja o przekwalifikowaniu zawodowym jest słuszna, należy rozważyć kilka aspektów.

Według Katarzyny Cieloch , która często pomaga swoim klientom w zmianie zawodowego profilu,  należy jasno wyznaczyć miejsce, w którym osoba chcąca zmienić swoje kwalifikacje aktualnie się znajduje. Określenie konkretnego miejsca na zawodowej ścieżce pozwoli wykonać ruch w kierunku, który przyniesie korzyści. Ważne jest, aby praca odpowiadała naszym potrzebom, możliwościom i była zgodna z naszymi zainteresowaniami. W przeciwnym razie może być źródłem wielu rozczarowań i frustracji.

Ważną kwestią jest również określenie tego, co osoba chce robić w przyszłości. Dokonywanie zmian dla samych zmian nie ma sensu. Dlatego też każda zmiana i wybór zawodu powinny być poprzedzone szczegółową analizą zarówno własnych możliwości, jak i oceny bieżącej sytuacji na rynku pracy oraz perspektyw na przyszłość. Stanowi ona punkt wyjścia do określenia kierunku i celu dalszego rozwoju.

Tylko jasno określone cele mają realne szanse na realizację.

Osoby, które chcą dokonać zmian na swojej ścieżce zawodowej, a jednak mają wątpliwości, jaki kierunek obrać, mogą skorzystać z usług doradcy zawodowego.  Pomoże on wskazać właściwą drogę, będzie motywował i wspierał w przeprowadzeniu zmiany.

 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-26 20:23:43
crank: Dobre rady ciotki Klotki. Nijak się mają do rzeczywistości.
2015-09-28 09:21:52
DERK: crank - a byłeś u tej \&quot;ciotki Klotki\&quot; po poradę, bo piszesz, że nijak mają się do rzeczywistości. Ja akurat miałem przyjemność poznać p. Kasię i każda osoba, która szuka pracy, a nie wie jaka praca by danej osobie odpowiadała powinna spotkać się z doradcą zawodowym, żeby potem nie było rozczarowania. Cytuję \&quot;Ważne jest, aby praca odpowiadała naszym potrzebom, możliwościom i była zgodna z naszymi zainteresowaniami. W przeciwnym razie może być źródłem wielu rozczarowań i frustracji.\&quot;<br />Tak samo uczniowie kończący gimnazjum czy szkołę średnią, p. Kasia może pomóc w wyborze (ukierunkować) szkoły średniej czy kierunku studiów.
2015-09-28 10:00:17
khmer: Jedyny zawód mający świetlaną przyszłość w Polsce i UE to .... UCHODZCA ....- kasa za friko większa niż minimalna płaca przydział mieszkania dodatek na dziecko znacznie większy niż dla dziecka polskiego .....mało tego ochrona prawna i zdrowotna za friko i na poziomie europejskim....<br /><br />Kiedy kursy ? Wystarczy parę zwrotów po arabsku parę godzin na solarium no i trzeba zainwestować 10-15 zeta na dywanik samochodowy celem żeby kolana nie bolały podczas modlitwy ! <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: