Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (7/2/17)
- "Cieszyn. (Ograniczenie konsumpcyi cukru.) Ilość cukru, wyznaczona na każdego konsumenta i na pewien określony czas - doznała znowu znacznego ograniczenia. Jedna osoba miała dotychczas prawo do poboru w ilości 1 i jednej czwartej kg na przeciąg 4 tygodni w miastach i okręgach przemysłowych. Ludność wiejska, jak niemsiej ciężko pracujący i ludzie chorzy korzystali z większej porcyi cukrowej, określonej na 1 i trzy czwarte kg.
Okazało się jednak koniecznością ekonomiczną umniejszenie i tej skąpej racyi cukru, w rozmiarach na wstępie przytoczonych. Wymiar cukru w tym roku w stosunku do lat 1913 i 1914 będzie wynosił tylko 40 proc., a ważność kart będzie się rozciągała nie jak dotychczas na 4 tygodnie, lecz na jeden miesiąc kalendarzowy. Celem dalszego zaoszczędzenia cukru został wydany przez odnośne władze zakaz w restauracyach i kawiarniach słodzenia cukrem napojów (kawa, herbata, czekolada, lemoniada, soki owocowe). Rolę cukru zastąpi w tych przypadkach sacharyna, a zakaz używania cukru wejdzie w życie natychmiast po dopuszczeniu jej do wolnego obrotu w handlu. ("Nowy Czas")
- "Cieszyn. (Sacharyna w obrocie handlowym.) Specyalne rozporządzenie cesarskie dozwala używania sacharyny, a zarazem ogłasza zarówno sacharynę, jak i inne zastępcze środki cukru - jako państwowy monopol. Sacharyna jest sztucznym wytworem, uzyskiwanym z toluolu, o sile słodzenia 550 razy większej od naturalnego cukru, nie posiada jednak własności odżywczych tego ostatniego.
Sacharyna będzie dostarczaną kawiarniom i restauracyom w odpowiednim kontyngencie, dla prywatnych potzeb będą ją sprzedawały apteki, a cena będzie odpowiednia tej ilości cukru, której siła słodząca równałaby się danej ilości sacharyny." ("Nowy Czas")
- "Karwina. (Wynalazek.) Sztygar Józef Jonszta w Karwinie wynalazł nową górniczą lampkę bezpieczeństwa, za pomocą której oznaczyć można zawartość gazów wybuchowych w kopalni. Wynalazek ten otrzymał patent w Austryi, w Niemczech i Ameryce. Przy zaprowadzeniu tej nowej lampki zaoszczędzi się jedynie w ostrawsko-karwińskiem zagłębiu węglowem rocznie około 67000 kg benzyny." ("Ślązak")
- "Motyw śląski w malarstwie polskiem. W salonie obrazów polskich artystów we Lwowie wystawiono na kilka dni przed wysłaniem do Warszawy ostatni obraz większych rozmiarów prof. Waleryana Krycińskiego: »Bractwo Matki Boskiej Szkaplernej w Istebnej, w drodze na odpust do Wisły«." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- "Chciał wyprzedzić tramwaj. Robotnik Jan Stymon z Zebrzydowic, ostatnio zamieszkały w Pietwałdzie, chciał przejść przez tor ostrawskiej kolei lokalnej obok stacyi na szybie Habsburga w Piewałdzie. Został porwany przez wóz motorowy, rzucony na ziemię i przejechany. Stymon doznał ciężkich obrażeń i oddano go do opieki szpitalnej." ("Robotnik Śląski")
- Pogoda: "Tęgie mrozy zapanowały u nas, począwszy od 19. stycznia i dotąd trwają z riezmniejszoną silą; dziś, w poniedziałek, doszedł mróz w mieście rano do 20 stopni C. Zima taka panuje w całej środkowej Europie. W Kolonii (w Niemczech) był onegdaj najzimniejszy dzień od stu lat w tej szerokości geograficznej. Z nad Renu donoszą o zimie 23 stopni, z Hocheiffel 26 stopni."
"Zima dalej się sroży i mrozy wcale nie zmniejszają się. Dziś w czwartek rano mróz w mieście doszedł znów do 19 stopni Cels. Stan takiego zimna daje się dotkliwie odczuwać szerokim kołom ludności z powodu braku węgla, na który i my cierpimy, chociaż jesteśmy prawie u źródła jego, bo w pobliżu bogatego rewiru węglowego. W okolicy Cieszyna pozamykano gdzieniegdzie szkoły z powodu braku opału, n.p. w Ropicy, Trzycieżu. Niemniej u nas w mieście daje się brak węgla odczuwać, chociaż codziennie widać węglarzy, rozwożących węgiel.
Katastrofalny po prostu brak węgla panuje wszędzie po większych miastach, n. p. w Monachium, Poczdamie, częściowo w Berlinie, Kromierzyżu, Karnowie, gdzie wszędzie pozamykano szkoły, teatra, muzea i t. d. Zastanawiają się również nad zamknięciem szkół w Krakowie. W Budapeszcie panowała onegdaj wielka zawieja śnieżna, która zatamowała ruch uliczny."
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.