Proszę Księżyni, Księżnej albo Pani Ksiądz Kowalska?
Kościół Ewangelicko-Augsburski postanowił ułatwić wiernym kłopotliwy pierwszy kontakt z księdzem kobietą. Jak zwrócić się do nowej Pani Diakon? Nad tym zastanawiają się ogólnopolski media i wierni.
Kościół stanął na wysokości zadania i zaprezentował opinię wybitnego językoznawcy Prof. Jana Miodka. - Prof. Miodek choć jest zwolennikiem form z żeńskimi przyrostkami to sugeruje, by tego nie w tym przypadku nie wprowadzać. Choć formy ksiądzka czy proboszczka są strukturalnie możliwe, to jednak rażą. Najracjonalniejszym wyjściem jest albo skorzystanie z nieodmienności bezprzyrostkowych form, będącej właśnie znakiem żeńskości, albo z dopuszczalnej także odmiany męskiej.Można więc mówić: idę z ksiądz Witkowską, albo idę z księdzem Witkowską, widzę proboszcz Witkowską albo widzę proboszcza Witkowską - czytamy w opinii Profesora.
Zakazana jest forma Pani ksiądz. - W przypadku form grzecznościowych do kobiet duchownych można zwracać się: pani pastor, pani diakon, pani pastorko, pani diakonko, księże (ale nie pani ksiądz)- dodaje Profesor Miodek.
Jak dodaje Kościół Ewangelicko-Augsburski - W prawie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce nie zostały wprowadzone żadne dodatkowe określenia. Słowo ksiądz dotyczy duchownych obu płci - czytamy w oświadczeniu.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.