Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Profesjonaliści poszukają wód termalnych

Odwiert w Grodźcu będzie miał głębokość prawie 2 km. Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy dziś podpisał umowę z firmą z Poznania, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu w tym zadaniu. Według analiz prof. Juliana Sokołowskiego, geologa naftowego, które przeprowadzono w latach 90 – tych XX wieku, na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o temperaturze 70 a 90 st. C.

 Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Jasienicy poinformowano, że przewiercenie zostanie dokonane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej, odpowiedniej do rodzaju skał. Janusz Pierzyna pozyskał na ten cel blisko 15 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt Jasienicy uzyskał dofinansowanie jako jeden z 15 wniosków z całej Polski.

Artur Biliński, prezes firmy z Poznania, podczas konferencji prasowej powiedział, że do pracy „zabierają się bez zbędnej zwłoki”. Za wykonanie zadania otrzymają 670 tys. zł. Pracy jest sporo, bo do ich obowiązków należy doradztwo przy wyborze wykonawcy odwiertu, nadzór i dozór geologiczny podczas prac, a także opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej. – Myślę, że przetarg na wykonanie odwiertu zostanie ogłoszony około września. – powiedział Artur Biliński. Dodał, że taką działalnością zajmują się zaledwie trzy, lub cztery firmy w Polsce.

W ramach projektu wykonana zostanie również dokumentacja hydrogeologiczna, zawierająca wyniki badań polowych i laboratoryjnych, opis budowy geologicznej oraz analizę warunków hydrogeologicznych. - Dopiero ten komplet będzie stanowił podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych i do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację. – dodał wójt.

Ciepłe źródła pozwolą na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, a także będą mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów. To da również możliwość stworzenia kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym w Grodźcu. Jeżeli do tego dojdzie wójt Janusz Pierzyna podkreślił, że gmina pozostanie właścicielem ujęcia, po to aby mieć z niego stały dochód.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-23 20:36:55
OWCZARZY1: ZNALEŻLI W TORUNIU TO TUTAJ TEŻ ZNAJDĄ NAPEWNO TYLKO CO ŁASKA MUSI BUĆ WIEKSZA !!!
2022-05-23 22:26:50
doler: To jest jakaś patologia. Może ja też zrobię przetarg na faceta który mi doradzi w jakim warsztacie zrobić naprawę auta ? Jeśli chce zrobić odwiert to ide do firmy która się na tym zna i mi to ogarnie a nie żywić kolejnego darmozjada.
2022-05-24 05:38:01
Stary Wiarus: Nareszcie jakieś termale w pobliżu,hurra!
2022-05-24 11:06:21
Bugs: doler: "do ich obowiązków należy doradztwo przy wyborze wykonawcy odwiertu, nadzór i dozór geologiczny podczas prac, a także opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej." Czego tu nie rozumiesz? Jak budujesz zwykłą chałupę to musisz mieć kierownika budowy, a tu mają robić odwiert na 2km w głąb ziemi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: