Problem z psami w Istebnej

W Istebnej w ostatnim czasie pojawiło się dużo skarg od mieszkańców, którzy obawiają się hasających beztrosko psów. W związku z tym władze Istebnej wystosowały apel do właścicieli zwierząt, a w szczególności psów, w którym proszą o pilnowanie swoich czworonogów i zachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia na terenie posesji oraz podczas spacerów.

- Psy na posesji nieogrodzonej powinny być trzymane na uwięzi, która jednak nie powinna być krótsza niż 3 metry, a zwierzę nie powinno być trzymane tak w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę. Urząd Gminy w Istebnej zwraca uwagę, że narażanie osób trzecich na niebezpieczeństwo pogryzienia, może być zakwalifikowane jako wykroczenie przewidziane w art. 77 kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany – możemy przeczytać w komunikacie, umieszczonym na stronie internetowej gminy Istebna.

Właściciele zwierząt, w szczególności psów, powinni mieć się więc na baczności, jeżeli za niedopilnowanie swoich czworonogów nie chcą zostać ukarani mandatem. W swoim komunikacie władze Istebnej przypominają również, że porzucenie zwierzęcia (w szczególności psa), czy też pozostawienie go bez opieki może być zakwalifikowane, jako znęcanie się nad zwierzętami.

Dodatkowo władze gminy, wyjaśniają jakie kary grożą za znęcanie się nad zwierzętami. Przytoczona została definicja czynu zabronionego, która jasno wskazuje, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć świadome zadawanie (bądź podjęcie czynności do takiego zadawania dążących) bólu, lub cierpień. W praktyce działanie takie może mieć wiele przejawów, jednak najczęstszymi przypadkami jest porzucenie zwierzęcia, czy też próba nauczenia go posłuszeństwa przez zadawanie bólu.

W razie stwierdzenia znęcania się nad zwierzętami sąd może orzec nawet karę pozbawienia wolności, zakaz pozsiadania zwierząt od roku do lat 10 oraz nawiązkę w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100.000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt. Co więcej, wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy, zaostrzające kary dla osób, które nad zwierzętami się znęcają.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-20 12:52:41
N1H1: Odstrzelić kilka sztuk dla przykładu i właścicieli zdechlin ukarać mandatami oraz kosztem akcji. Tylko takimi sposobami można zmusić do myślenia to psie bezmózgowie .
2018-02-20 13:20:25
ciamajda: N1H1@ Może to ciebie należałoby odstrzelić? Co winne są psy? Myślisz że jak parę odstrzelisz to reszta to zrozumie? To nie psy należałoby karać, tylko właścicieli. A przy okazji również takich tępych buraków.
2018-02-20 14:02:39
koszor: Jeśli stwarzają zagrożenie lub są to zdziczałe psy atakujące sarny - odstrzelić. Jak pogryzą dzieci, to będzie za późno.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją