Problem z psami w Istebnej
- Psy na posesji nieogrodzonej powinny być trzymane na uwięzi, która jednak nie powinna być krótsza niż 3 metry, a zwierzę nie powinno być trzymane tak w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę. Urząd Gminy w Istebnej zwraca uwagę, że narażanie osób trzecich na niebezpieczeństwo pogryzienia, może być zakwalifikowane jako wykroczenie przewidziane w art. 77 kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany – możemy przeczytać w komunikacie, umieszczonym na stronie internetowej gminy Istebna.
Właściciele zwierząt, w szczególności psów, powinni mieć się więc na baczności, jeżeli za niedopilnowanie swoich czworonogów nie chcą zostać ukarani mandatem. W swoim komunikacie władze Istebnej przypominają również, że porzucenie zwierzęcia (w szczególności psa), czy też pozostawienie go bez opieki może być zakwalifikowane, jako znęcanie się nad zwierzętami.
Dodatkowo władze gminy, wyjaśniają jakie kary grożą za znęcanie się nad zwierzętami. Przytoczona została definicja czynu zabronionego, która jasno wskazuje, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć świadome zadawanie (bądź podjęcie czynności do takiego zadawania dążących) bólu, lub cierpień. W praktyce działanie takie może mieć wiele przejawów, jednak najczęstszymi przypadkami jest porzucenie zwierzęcia, czy też próba nauczenia go posłuszeństwa przez zadawanie bólu.
W razie stwierdzenia znęcania się nad zwierzętami sąd może orzec nawet karę pozbawienia wolności, zakaz pozsiadania zwierząt od roku do lat 10 oraz nawiązkę w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100.000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt. Co więcej, wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy, zaostrzające kary dla osób, które nad zwierzętami się znęcają.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.