Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Prelekcja na temat ośmiodniowej wojny czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński wygłoszona w Wodzisławiu

Tuż za granicami Śląska Cieszyńskiego, w Wodzisławiu, zainteresowani historią bywalcy Spotkań z historią w murach Muzeum w Wodzisławiu Śląskim mieli okazję wysłuchać prelekcji mgr Daniela Korbela i dr Tomáša Ruska na temat wojny ośmiodniowej, jaka w 1019 roku została stoczona pomiędzy Polską a Czechosłowacją. Polski i czeski historyk wspólnie omówili ten niezwykle trudny dla obu narodów okres w historii Śląska Cieszyńskiego. Spotkania z historią odbywają się w wodzisławskim zamku co miesiąc. Ich gospodarz - Piotr Hojka - porusza różne interesujące wątki historyczne dotyczące głównie Ziemi Wodzisławskiej, jednak – jak widać na ostatnim przykładzie – również ziem sąsiednich. (indi)
źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-17 21:03:21
romuald.saletra: Polecam zapoznać się z pracą niezastąpionego Koneczny Feliks "Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego" // https://www.ceneo.pl/99122148 // Esej napisany w 1920 r., gdy “Od kilku miesięcy zajęta jest opinia publiczna całej Polski sprawą z geografii politycznej, a mianowicie zagadnieniem, gdzie winna być według słuszności granica polsko-czeska w Księstwie Cieszyńskim?”.
2024-02-17 21:10:03
romuald.saletra: Cyt. wojny ośmiodniowej, jaka w 1019 roku została stoczona pomiędzy Polską a Czechosłowacją? - w 1019 r. wbrew tezie autora tekstu nie było Czechosłowacji... zamiast w 1019 r. powinno być 1919 r. Do tego termin "wojna ośmiodniowa" jest stosowany w historiografii czeskiej... Ostatecznie konflikt o podział Śląska Cieszyńskiego rozstrzygnął J. Stalin zgodnie z interesem ZSRR... Przy omawianiu konfliktu o Śląsk Cieszyński (dawne Księstwo Cieszyńskie) nie należy również pomijać wydarzeń z 1938 r. i okresu tuż po II wojnie światowej...
2024-02-17 21:18:51
romuald.saletra: Z kolei tych, którzy wydarzenia z lat 1918-1920 łączą z domniemanym rozbiorem Księstwa Cieszyńskiego pomiędzy Czechosłowację i Polskę, pragnę uświadomić, iż Księstwo Cieszyńskie jako postfeudalny relikt przestało funkcjonować (utraciło swoją podmiotowość) już w połowie XIX w., kiedy w Cesarstwie Austriackim wprowadzono ujednolicony podział administracyjny odnoszący się do zasad racjonalnych. Owszem, wciąż funkcjonował tytuł Księcia Cieszyńskiego etc. jednak ten miał raczej np. wymiar honorowy.
2024-02-18 16:26:19
św. Patryk.: donek możesz próbować załapać się gdzieś na pół etatu na korektora, ale uważaj na interview, bo sam strzelasz byki znacznie poważniejsze niż tylko literówki
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: