Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Prawie 600 tys. Ślązaków. Kolejne dane ze Spisu Powszechnego

Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejne cząstkowe dane ze Spisu Powszechnego, który obył się w 2021 roku. Dotyczą one struktury narodowo-etnicznej oraz języków, które używane są w polskich domach.

Wynika z nich, że 3,5 procenta mieszkańców Polski (ponad 1,3 mln osób) wskazuje inną niż polska identyfikację narodowościową. Najliczniejszą z nich jest śląska, którą delaruje 585,7 tys. osób, a druga w kolejności jest kaszubska - zaznaczyło ją 176,9 tys. osób.

W zestawieniu znajdują się także: niemiecka, ukraińska, białoruska, angielska, amerykańska, włoska, żydowska, rosyjska, łemkowska, romska, irlandzka i litewska. Co ważne, aż 473,3 tys. osób ma nieustaloną identyfikację narodowościową.

GUS podał też statystyki dotyczące najczęściej używanych języków w polskich domach. Językiem polskim posługuje się 98,4% ogółu ludności, z czego 94,3% jako jedynym. Innymi posługuje się 1 666 700 osób, z czego najwięcej angielskim (700,4 tys.) oraz śląskim - wskazało go 457,9 tys. osób, z czego 53,3 tys. używa tylko i wyłącznie jego. 

Opublikowane dane skomentował w mediach społecznościowych śląski europoseł Łukasz Kohut, którego rodzina pochodzi z Istebnej. - Cieszę się z integracji naszego środowiska, ze wszystkich spotkań, z pracy wszystkich nas i wolontariuszy. Pytacie co z nieustaloną [identyfikacją - dop. red.] i czy milion nie byłby lepszy. Byłby, ale ja tam mam pokorę, bo wiem, że wielka robota została wykonana. Poza tym nienawidzę patosu i mesjanizmu. Róbmy swoje, a nasza kultura, język i tożsamość przetrwają. Ale nie oczekujcie, że ktoś to za Was zrobi - to nasza wspólna, codzienna praca i walka - zaznaczył.

Warto przypomnieć, że Kohut w maju 2021 roku zachęcał mieszkańców Cieszyna do deklarowania narodowości śląskiej w Spisie Powszechnym. Pisaliśmy: "Na Górnym Śląsku mamy wielki szacunek do Ziemi Cieszyńskiej"

SONDA OX.PL
Głosów: 91
A u Ciebie w domu najczęściej mówi się:
  • Ankieta zakonczyła się 2023-04-30 12:25

KR/GUS

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-04-12 20:16:33
Marx.: z jakichś nieznanych bliżej powodów akurat te dane ze spisu powszechnego opublikowane zostały z dużym opóźnieniem - założę się, że PiS montuje kolejny temat zastępczy na kampanię wyborczą, rekordowe długi inflacja drożyzna wielomilionowe przewały wymagają zasłony dymnej
2023-04-13 13:15:21
w.s.b: Ja wpisałem Cieszyńska albo Śląsko Cieszyńska albo Golenszycka już nie pamiętam ale żadna nie została uwzględniona w wynikach
2023-04-13 16:32:31
sierżant_Niemyty_Wycior: gdyby była opcja "ciemny lud" wyszłoby jakieś 25-30%
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: