Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Szacuje się, że 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak. Zmienić to mają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - czyli program autorstwa rządu PiS, polegający na dodatkowym oszczędzaniu, przeznaczony dla około 11,5 miliona osób zatrudnionych. Czym są PPK, jakie są najważniejsze zasady programu, od kiedy będzie on obowiązywał?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, PPK umożliwią gromadzenie długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą stanowić prywatną własność uczestników.

Od połowy 2019 roku pierwsze grupy pracowników będą mogły rozpocząć gromadzenie oszczędności w ramach PPK. Środki zostaną wypłacone po osiągnięciu przez pracownika 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn). Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników. Jak podaje MF, wszystkie podmioty zatrudniające (pracodawcy) będą tworzyć PPK dla wszystkich osób zatrudnionych (np. pracowników na etacie i zatrudnionych na umowie-zleceniu). Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo:

◾ od 1 lipca 2019 r. dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób;

◾ od 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób;

◾ od 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,

◾ od 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.

Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

Wpłaty do PPK będą dokonywane przez podmiot zatrudniający i uczestnika programu. Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Osoby, które zarabiają 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (lub mniej) w danym roku – będą mogły dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc. Ustawa czeka w kolejce do zatwierdzenia jej przez Sejm i Senat.       

AK, mat. pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-08 17:59:18
bronek91: "od kiedy będzie on obowiązywał?"- cytat a dalej "Ustawa czeka w kolejce do zatwierdzenia jej przez Sejm i Senat."- cytat natomiast artykuł został oparty o " czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów."- cytat..... Zatem jeszcze nie wiemy od kiedy program będzie obowiązywał i czy w ogóle będzie. O PPK mowa jest przynajmniej od lutego obecnego roku.... W artykule można było poruszyć, jakie projekt zawiera przepisy karne, rozdział 16 art. 96, art. 97 i art. 98 P R O J E K T U ustawy.
2018-09-08 18:03:35
bronek91: PS ciekawe jak idą konsultacje społeczne, np. z pracodawcami i jakie oni mają zdanie wobec tego projektu. Z pustego nawet Salomon nie naleje, jak godo mądrość ludowa...
2018-09-08 18:06:14
bronek91: Ciekawe jak do projektu odnoszą się przedstawiciele różnych instytucji finansowych, które do czasu wypłaty będą jak mniemam dysponentami oszczędzonego kapitału.... Teoretycznie czasem nawet 40 lat to trochę czasu.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: