Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
Jak informuje Ministerstwo Finansów, PPK umożliwią gromadzenie długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą stanowić prywatną własność uczestników.
Od połowy 2019 roku pierwsze grupy pracowników będą mogły rozpocząć gromadzenie oszczędności w ramach PPK. Środki zostaną wypłacone po osiągnięciu przez pracownika 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn). Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników. Jak podaje MF, wszystkie podmioty zatrudniające (pracodawcy) będą tworzyć PPK dla wszystkich osób zatrudnionych (np. pracowników na etacie i zatrudnionych na umowie-zleceniu). Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo:
◾ od 1 lipca 2019 r. dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób;
◾ od 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób;
◾ od 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
◾ od 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.
Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).
Wpłaty do PPK będą dokonywane przez podmiot zatrudniający i uczestnika programu. Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Osoby, które zarabiają 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (lub mniej) w danym roku – będą mogły dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc. Ustawa czeka w kolejce do zatwierdzenia jej przez Sejm i Senat.
AK, mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.