Prace artystów plastyków z Zaolzia oglądać można w cieszyńskim Domu Narodowym
Podczas wernisażu historię Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej przybliżył prof. Daniel Kadłubiec. Wyjaśnił, że pierwsza grupa plastyków należała do Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego założonego w roku 1947 przy Polskim Związku Kulturalno- Oświatowym. Jej pierwszym pokoleniem byli: Gustaw Fierla, Karol Piegza, Franciszek Świder, Władysław Pasz, Rudolf Żebrok, Dominik Figurny i Gustaw Nowak. Później dołączyli: Bronisław Firla, Oskar Pawlas, Alicja Bartulcowa, Rudolf Kobiela, Bronisław Liberda.
W 2004 roku doszło do oddzielenia się od Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, w którego ramach organizacja ta pracowała do tego czasu. Wówczas to powstała samodzielna organizacja pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Artystów plastyków w Republice Czeskiej (w skrócie SAP). Rolę prezesa pełniła do roku 2012 Darina Krygiel, w następnych latach Paweł Wałach, Ewa Ćmok. Obecnie funkcja ta przypadła Barbarze Kowalczyk.
W trakcie ponad 50 lat działalności plastycy Zaolzia zrzeszeni w stowarzyszeniu nawiązali kontakty ze środowiskami twórczymi w Polsce - Katowicach, Opolu, Toruniu, Bydgoszczy, prezentowali swoje prace na licznych wystawach w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Od wielu lat członkowie Stowarzyszenia co roku wyjeżdżają na plenery malarskie organizowane w Polsce i Czechach. SAP jest również organizatorem międzynarodowych plenerów malarskich na Zaolziu w Beskidach
Wystawa zainstalowana będzie w Galerii Ceglanej na parterze Domu Narodowego do 13 marca. Oglądać można ją w godzinach otwarcia Domu Narodowego.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.