Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poznawali Cieszyn czasu Habsburgów. Już w tą sobotę cieszyńska secesja

„Był sobie Cieszyn... czas Habsburgów” był kolejnym spacerem tematycznym w ramach cyklu „Odkrywaj Cieszyn” organizowanych przez Zamek Cieszyn. Po mieście w minioną sobotę, 14 sierpnia oprowadzał Władysław M. Żagan

Wraz z poprzednim, podczas którego opowiadał o Cieszynie czasów Piastów (pisaliśmy) spacer po Cieszynie czasów Habsburgów stanowiły spójną całość. Tym sposobem podczas tych dwóch spacerów Żagan omówił historię miasta od jego początków i pierwszego grodu na Wzgórzu Zamkowym do czasów I wojny światowej.

Mówiąc o czasach panowania Habsburgów przewodnik zwrócił uwagę na fakt, iż historia Śląska Cieszyńskiego bardzo różni się od historii innych regionów kraju. Przykładowo w momencie, kiedy dokonywano rozbiorów Polski, Śląsk Cieszyński od dawna nie był częścią Państwa Polskiego. Tak więc cesarz Józef II, który dla Polaków z innych części kraju był zaborcą, dla Cieszyniaków był normalnym władcą.

Fragmenty wykładu podczas spaceru wysłuchać można tutaj:

 

Kolejny spacer z cyklu odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 sierpnia. Tym razem tematem będzie jeden ze stylów architektonicznych – secesja. Przedstawieniem tego tematu zajmą się przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK. Zbiórka jak zwykle o 11:00 przyd Punktem Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn. Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak możliwy tylko dla tych, którzy zarezerwowali sobie wcześniej miejsca, których ilość jest ograniczona. Zapisać można się w Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, tel. 0048 33 851 08 21 wew 14.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-20 21:28:54
robespierre: Habsburgowie i inni, którym panujący w Wiedniu scedowali swą władzę w Cieszynie (np. Albert Sasko-Cieszyński, syn Augusta III, Króla Polski), sprawowali rządy w Księstwie Cieszyńskim jako miejscowi książęta, a nie bynajmniej jakoby "Królowie Czech", jak niektórym mogłoby się wydawać. Wówczas Czechy nie funkcjonowały jako państwo, a pojęcie "Królestwo Czech" ograniczało się do regionu o tej nazwie. Określenie to zostało zachowane, ponieważ na podstawie "Złotej Bulli" Karola IV z 1356 r. to właśnie noszącemu tytuł "Król Czech" przysługiwał jeden z głosów elektorskich. Margrabstwo Moraw, podobnie jak Księstwo Cieszyńskie, czy Królestwo Czech były niezależnymi od siebie osobnymi władztwami terytorialnymi Habsburgów. Sytuacja zmieniła się po wydaniu Sankcji Pragmatycznej przez Karola VI i jej uznaniu przez ościenne monarchie, faktycznie już za czasów Marii Teresy i Franciszka I Lotaryńskiego. Dopiero od tego czasu Księstwo Cieszyńskie stało się częścią Austrii, jednak swój feudalny charakter podmiot ten posiadał do 1849 r., a jego tytularne resztki zostały obalone w 1918 r.
2021-08-20 21:34:35
robespierre: To właśnie za czasów Habsburgów, a ściślej za panowania dynastii Habsbursko-Lotaryńskiej (z tej wywodził się np. Józef II) Śląsk padł ofiarą zaborczej i ekspansywnej polityki Prus. Prusy i Austria podzieliły między siebie jednolity do tej pory region, czego konsekwencje są odczuwalne do dziś. W związku z tym historyczny Górny Śląsk został sztucznie rozdzielony na Śląsk Pruski i Śląsk Austriacki. W konsekwencji reform podejmowanych przez Prusy i Austrię, choć do połowy XIX w. było to działanie niezamierzone, Ślązacy dotychczas reprezentujący polską kulturę ludową, stopniowo byli poddawani systemowej germanizacji. Przypadający na ten okres rozwój przemysłu dodatkowo sprzyjał osiedlaniu się na Śląsku osób spoza regionu. To właśnie pod panowaniem Habsburgów podobne procesy, choć o nieco innym charakterze, obserwujemy np. na terenie Siedmiogrodu (zasiedlanego przez Wołochów), czy byłej Jugosławii, gdzie pośród osadnictwa chorwackiego powstawały zwarte enklawy serbskie.
2021-08-20 21:49:34
robespierre: Kiedy dokonywano rozbiorów Polski, powszechnie panował system feudalny, choć ten posiadał swe podyktowane różnymi czynnikami koloryty. Państwa Narodowe we współczesnym rozumieniu dopiero powstawały. Stąd np. Królestwo Prus nie było państwem narodowym Niemców, tylko poddanych Hohenzollernów, podobnie jak Austria wówczas również nie była państwem narodowym. Do czasu uchwalenia Konstytucji nie znano pojęcia obywatel, byli tylko poddani. Położenie poza obszarem Królestwa Polskiego wcale nie oznacza, iż na tym terenie nie było polskich wpływów, a ludność pod względem kultury ludowej powszechnie reprezentowała inni niż polski etnos. Dlatego położenie danego regionu poza strukturami państwa, do którego tradycji odnosi się współczesne Państwo Polskie, nie stanowi żadnego poważnego argumentu.
2021-08-20 22:24:07
robespierre: Traktaty wieńczące austriacko-pruskie konflikty z XVIII w. w tym również Pokój Cieszyński z 1779 r., w których konsekwencji doszło do trwałego rozdziału historycznego Górnego Śląska na część austriacką i pruską, śmiało możemy przedstawić jako przykład dowolnego rozporządzania jednolitymi pod względem struktury i spójnie funkcjonującym do tej pory terytorium pomiędzy Prusy i Austrię. Oczywiście był to podział dokonany z pokrzywdzeniem interesów miejscowych, którzy nie byli pytani o zdanie, a dodatkowo ponosili ciężary pruskich i austriackich wojen. Wówczas Wiedeń i Berlin dzieliły pomiędzy siebie ziemie pod względem kultury ludowej, jeszcze wówczas przynależne do żywiołu ludowej kultury polskiej. Wbrew pozorom, utrata przeważającej części Śląska przez Austrię, okazała się impulsem dla Wiednia do podjęcia sporych nakładów inwestycyjnych na terenie Czech. W późniejszym okresie spowodowało to wzrost konfliktów o podłożu narodowościowym w Czechach i pomogło Czechom zbudować solidne podstawy własnej państwowości, co byłoby utrudnione, gdyby cały Śląsk pozostał przy Austrii.
2021-08-21 17:13:20
sierżant_Niemyty_Wycior: stelocy po dziś dzień Bogu dziękują za czesko-austriackie panowanie nad naszą ziemią, tylko dzięki niemu jest ona tak bogata, ciekawa, piękna - jak solidnie i trwale tworzyły rządy Wiednia tkankę społeczną i infrastrukturalną najlepiej świadczy, że nawet ostatnie sto lat polskiej władzy nie zdołało do końca zrujnować ich wspaniałego dziedzictwa, różnice na plus w porównaniu do terenów na północ od Bohumina/Dziedzic i na wschód od rzeki Białki są po dziś dzień bardzo dobrze widoczne
2021-08-21 19:14:01
robespierre: Lokalnym IGNORANTOM krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach [sierżant]+włącznie z tymi kradzionymi i udawanymi proponujemy uzupełnić deficyty wiedzy.
2021-08-21 19:14:58
robespierre: Śląsk Cieszyński swój rozwój i pomyślność zawdzięcza ziemi i ludziom. Ziemia obfitowała w wysokiej jakości węgiel kamienny, który stał się przedmiotem intensywnej eksploatacji. Ludzi charakteryzowała oszczędność, gospodarność, zapobiegliwość i pracowitość. Inicjatywa Wiednia pozostaje na dalszym planie. Spora część nakładów inwestycyjnych pochodziła nie tylko z habsbursko-lotaryńskiej szkatuły, również z kieszeni innych inwestorów np. miejscowych rodów arystokratycznych (zdarzały się również te o polskim pochodzeniu), czy nawet kurii ołomunieckiej.
2021-08-21 19:16:29
robespierre: Bywało, że to właśnie przez Śląsk trafiały do Czech nowinki technologiczne. Księstwo Cieszyńskie nie stanowiło integralnej części Królestwa Czech, a panujący w Cieszynie nigdy nie sprawowali swej władzy jako Królowie Czech. Tereny zaboru austriackiego w XIX wieku były zapóźnione gospodarczo w konsekwencji celowej polityki ekonomicznej Wiednia. Austria swój udział w epopei napoleońskiej w sporej mierze sfinansowała właśnie z eksploatacji prowincji zabranych Polsce, włącznie z poborem rekruta. Po zniesieniu feudalizmu, od lat 90. XIX w. silne ożywienie gospodarcze obserwujemy również na terenie Galicji. W końcu to polscy ekonomiści pozytywnie zasłużyli się w prowadzeniu spraw ekonomicznych Wiednia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: