Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznaj z nami kandydatów do Senatu (2)

 

9 października wybory parlamentarne. Poznaj z nami wszystkich kandydatów do Senatu. Publikujemy ich odpowiedzi na drugie z siedmiu pytań zadanych im przez portal OX.pl.

Kandydatów do Senatu zapytaliśmy o ich doświadczenie polityczne, samorządowe i zawodowe. Prezentujemy ich odpowiedzi:

Jan Kawulok (PiS): W moim przypadku doświadczenie polityczne, samorządowe, zawodowe wzajemnie się przeplatają. Nigdy bym nie zaistniał w polityce, gdyby nie działalność zawodowa. Co prawda w trakcie studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach otrzymałem propozycję wstąpienia do PZPR za dobre wyniki w nauce, w roku 1983 podobną propozycje otrzymałem w pracy, tym razem za zaangażowanie zawodowe. W obu przypadkach nie skorzystałem z propozycji. W 2005 roku, w wieku 47 lat już jako osoba doświadczona zawodowo, wstąpiłem do Prawa i Sprawiedliwości. Nie ukrywam, że wtedy różnice miedzy PO i PiS były niewielkie i wybór wcale nie był taki łatwy. Na dzień dzisiejszy działam w Zarządzie Powiatowym Prawa i Sprawiedliwości w Cieszynie. Bardzo się cieszę, że udało się stworzyć grupę ludzi, która chce oddziaływać na otaczającą ich rzeczywistość, nie poddają się biernie narzuconej poprawności politycznej.

Pracując w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie kolejno na stanowisku Kierownika Działu Technicznego, Zastępcy Dyrektora ds. ekonomiczno –eksploatacyjnych, Dyrektora Naczelnego już od roku 1990 współpracowałem z samorządem gminnym. Bardzo dobrze oceniam ten okres. Wiele spraw udało się wtedy załatwić a ówczesna Rada Społeczna ZZOZ-u składająca się z przedstawicieli poszczególnych gmin była dobrym rozwiązaniem.

 

Tadeusz Kopeć (PO): Jako absolwent AGH i świeżo upieczony inżynier górnik, podjąłem swą pierwszą pracę w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Jastrzębiu Zdroju. Pracując pod ziemią, organizowałem prace blisko stuosobowej załogi w niezwykle trudnych i niebezpiecznych warunkach. Taka praca daje doświadczenie zawodowe, ale wymaga wielkiej odpowiedzialności i troski o bezpieczeństwo załogi. W 1996 roku wybrany zostałem prezesem Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Cieszynie. Już w warunkach gospodarki wolnorynkowej wyprowadziłem spółdzielnię z 6-cio milionowego zadłużenia, będąc w tym czasie jedną z nielicznych w kraju nie zadłużonych spółdzielni mieszkaniowych. Wtedy dobrze poznałem specyfikę spółdzielczości mieszkaniowej.

W1998 roku zostałem wybrany radnym powiatowym, a następnie Wicestarostą Cieszyńskim. Nadzorowałem bezpośrednio wydziały: Architektury i Budownictwa, Gospodarki Nieruchomościami, Środowiska, Geodezji i Kartografii oraz Inwestycji. Pozwoliło to mi dogłębnie poznać pracę samorządu. Po 7 latach pracy w samorządzie, uzyskałem mandat poselski z listy PO, zostając zawodowym posłem V kadencji. W kolejnych wyborach ponownie zostałem posłem VI kadencji. Pracowałem w 4 komisjach stałych i 7 podkomisjach. Wiodącą była dla mnie Komisja Infrastruktury. W toku jej prac byłem współautorem i posłem sprawozdawcą 5 ustaw. Jako poseł – sprawozdawca przedkładałem projekty współtworzonych ustaw w Senacie, co ugruntowało moje postanowienie ubiegania się o mandat senatorski.

 

Wiesław Lewicki (Nowa Prawica): Do tej pory nie pełniłem żadnych funkcji politycznych ani urzędniczych, z czego jestem bardzo dumny. Od 1990 roku działam w sektorze prywatnym. Zdobyte przez te lata doświadczenia nauczyły mnie jak funkcjonuje wolny rynek oraz przekonały do programu konserwatywno-liberalnego, który jako jedyny zapewnia szybkie pomnażanie majątku narodowego.

Kandyduję do Senatu RP ponieważ widzę potężne zagrożenie dla gospodarki i moralności, jakie niesie ze sobą realizacja postulatów socjaldemokratycznych. Moja irytacja bieżącą polityką sięgnęła zenitu, dlatego zdecydowałem się wziąć sprawy w swoje ręce. Trzeba wreszcie powiedzieć stop grabieży obywateli dzisiejszych jak i przyszłych, uprawianej przez oszustów w białych kołnierzykach!

 

Karol Stasica (SLD):

Wykształcenie:
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mgr Administracji,
Studia podyplomowe w zakresie ekonomiki i organizacji transportu na Akademii Ekonomicznej w Katowicach,
Zarządca nieruchomościami nadany przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w Warszawie,
Certyfikat Ministra Skarbu uprawniający do zasiadania w Radach Nadzorczych
Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników
Licencja międzynarodowa przewozów rzeczy


Doświadczenie społeczne polityczne i samorządowe:
1984-1990 Przewodniczący Miejskiej Rady w Żywcu.
2001-2006 Radny Sejmiku Województwa Śląskiego I i II Kadencji z okręgu bielskiego.

Praca w komisjach:
Sportu, Turystyki i Rekreacji,
Rozwoju Województwa Śląskiego i Planowania Przestrzennego
Komisji Rewizyjnej
Komisji Odznaczeń- Kapituła Odznaki "Za Zasługi dla Województwa śląskiego".

Członek Rad Społecznych:
Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc Dzieci i Młodzieży w Istebnej, Śląskiego Centrum Rehabilitacji w Ustroniu,
Państwowego Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Międzybrodziu Bialskim
Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

Współautor opracowania strategii rozwoju sportu i kultury fizycznej Województwa Śląskiego na lata 2004-2013.
Inicjator i organizator wyjazdowych posiedzeń Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji,
Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żywcu Moszczanicy
Przewodniczący Rady Przyjaciół Harcerzy w powiecie żywieckim
Członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Żywcu

 

Piotr Tyrlik (PSL): Posiadam wykształcenie wyższe ekonomiczne, ukończyłem również studia podyplomowe w zakresie: giełdy towarowe, zarządzanie i organizacja w jednostkach samorządowych i podległych oraz zarządzanie projektami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej. Mam 31-letnie doświadczenie zawodowe w tym 17 lat na stanowisku Wójta Gminy Węgierska Górka. Jestem licencjonowanym zarządcą nieruchomości, jak również posiadam uprawnienia z zakresu reprezentowania spółek Skarbu Państwa w radach nadzorczych (V-ce przewodniczący Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu). Działałem w Związku Młodzieży Wiejskiej, jestem członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Podhalan, PTTK, OSP.

 

 

 

(opr. łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: