Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powstał najdłuższy tunel

W Karwinie powstał unikatowy tunel, jest o jedną trzecią dłuższy od najdłuższego czeskiego tunelu drogowego, wybudowali go górnicy na głębokości prawie 900 metrów między kopalniami ''Karwin'' i ''Darków''.

Wybudowany tunel nie jest przeznaczony dla ruchu lądowego, nie pojadą nim samochody ani pociągi.  Trzykilometrowy przekop, którego szerokość dochodzi w najszerszych miejscach do niemal 9 metrów i wysokość do 5,5 metra, przyniesie spółce OKD w przyszłości duże oszczędności i da nowe możliwości w transporcie węgla, materiałów i pracowników.

- Przekop umożliwi transport węgla wyeksploatowanego w podziemiach ruchu „ČSA” Kopalni „Karwina” do nowoczesnego zakładu przeróbczego węgla Kopalni „Darków”, którego moc przerobowa nie była dotąd w pełni wykorzystana. Zamknięcie przestarzałego zakładu przeróbczego węgla w Kopalni „Karwina” przyniesie oprócz oszczędności także poprawę środowiska w regionie karwińskim, gdyż darkowski zakład jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie światowej klasy, z minimalnymi wpływami na środowisko“ – mówi dyrektor generalny i prezes zarządu OKD Ján Fabián.

Budowa tunelu nie była łatwa. Specjaliści musieli tak wyliczyć i zaplanować prace  aby wyrobisko drążone jednocześnie z dwu stron kopalń połączyło się w jedną całość - Trafiono dokładnie. Rozbieżności rzędu centymetrów to w tych warunkach naprawdę precyzja godna podziwu - podkreśla pracę specjalistów dyrektor techniczny OKD Jan Matula.

Budowa tunelu była kosztowna i pracochłonna, podczas jego budowy górnicy zużyli ponad 10 tysięcy ton betonu, zainstalowali ponad 9 tysięcy metrów rurociągów i zabudowali ponad 4 tysiące ton materiałów. Obecnie w przekopie instaluje się przenośniki i inny potrzebny sprzęt. W pełnym ruchu powinien znajdować się od lipca.

Sporą część kadry w czeskich kopalniach stanowią specjaliści z polski. W ubiegłym roku tabelkę najlepszych brygad ścianowych w OKD za okres pierwszych trzech kwartałów rozpoczynały polskie nazwiska.

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: