Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstaje filmowa Cieszyńska Kronika Muzyczna

Po wydaniu dwóch krążków promujących współcześnie istniejące na cieszyńskiej scenie muzycznej zespoły stowarzyszenie Anielski Młyn postanowiło ocalić od zapomnienia i przybliżyć historię tej sceny sięgającą lat 60. XX wieku. Niestety nie ma zachowanych nagrań wielu zespołów tworzących na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat cieszyńską scenę muzyczną. Ale są wspomnienia muzyków, którzy wtedy grali, fotografie. Na tej bazie ma powstać film dokumentalny, a prowadzący Anielski Młyn Artur Cygan znany jako Dragon zachęca wszystkich, którzy o historii cieszyńskiej muzyki mają coś do powiedzenia, do współpracy.

Przy realizacji filmowej Cieszyńskiej Kroniki Muzycznej Anielski Młyn współpracuje z Cieszyńskim Towarzystwem Fotograficznym. I choć pierwsze, co się nasuwa to podział ról na: Anielski Młyn: strona muzyczna, CTF: realizacja zdjęć to pierwsze spotkanie na planie filmowym pokazało, że oba te środowiska łączy więcej, niż kooperacja przy produkcji filmu. Otóż bohaterem pierwszego odcinka, który przed kamerami opowiadał o początkach cieszyńskiej sceny muzycznej jest Jerzy Pustelnik, który łączy oba te środowiska. Jest bowiem nie tylko członkiem CTF-u jako fotograf, ale też muzykiem. A o tym, kto, jak, na czym grał w latach 60. ubiegłego stulecia opowiada z własnego doświadczenia.

Cieszyńska Kronika Muzyczna ma być około godzinnym filmem dokumentalnym. Ale w miarę, jak będą powstawać poszczególne jego części, to około 10-minutowe fragmenty będą publikowane na YouTube. Dragon już w trakcie pierwszych nagrań zauważył, że materiału jest tyle, że kto wie, czy nie będzie co roku kolejnego dokumentu, obejmującego kolejne okresy cieszyńskiej sceny muzycznej.

- Brakuje nagrań. Ale może, jak ludzie dowiedzą się, że taki film przygotowujemy, to znajdą coś w swych archiwach… Jeżeli więcej ludzi będzie miało takie pamiątki, to kto wie, do czego dojdziemy – mówi z nadzieją w głosie Dragon. I apeluje do tych wszystkich, którzy mają jakieś pamiątki po tworzących dawną cieszyńską scenę muzyczną zespołach, aby podzielili się wspomnieniami, archiwalnymi materiałami. Kontakt ze stowarzyszeniem Anielski Młyn znajdziemy na fb. Stowarzyszenie i klub ma też swoją stronę internetową. Można też poprostu napisać meila na adres: anielskimlyncieszyn@gmail.com

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: