Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powiat zabezpieczy środki na budowę lądowiska

Powiat Cieszyński zadeklarował zabezpieczenie środków finansowych w budżecie dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie na realizację projektu związanego z budową lądowiska dla śmigłowców ratunkowych, które miałoby mieścić się na dachu Pawilonu Łóżkowego.

Radni przyjęli na wczorajszej (22.03) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych dla ZZOZ w Cieszynie na realizację projektu „Budowa lądowiska wyniesionego dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na terenie Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie wraz z doposażeniem oddziału”.

W początkowo przedstawionym projekcie związanym z budową lądowiska Rada Powiatu Cieszyńskiego deklarowała zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie wkładu własnego przez ZZOZ Cieszyn w wysokości 450.000 zł. Projekt ten uległ jednak zmianie. Radni na sesji otrzymali jego nową wersję w której znacząco zmienia się kwota udziału własnego z 450.000 zł na 560.000 zł. W nowym projekcie pojawia się również inna zmiana, a mianowicie konieczność przebudowy i modernizacji systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych w Pawilonie Łóżkowym, tak by dostosować obiekt do wymaganych warunków związanych z budową lądowiska. Wspomniane zabezpieczenie przeciwpożarowe to wydatek rzędu 2.100.000 zł.

Projekt tej uchwały pojawił się na wczorajszej sesji ponieważ jest on niezbędny w celu spełnienia wymogów formalnych przy aplikowaniu ZZOZ o środki unijne na ten cel. Wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca. By móc go złożyć konieczne jest zabezpieczenie finansowe po stronie organu tworzącego ZZOZ. To jest ewentualny przyszłoroczny wydatek. Pieniądze są znaczne – dodał Starosta.

Dopiero 24 marca br. będziemy mieli ostateczny kosztorys i projekt. Do tej pory pracowaliśmy na częściowych danych. Wiedzieliśmy o kosztach samego lądowiska, ale nie byliśmy świadomi, na tym etapie pracy, wykonania dodatkowych niezbędnych prac w związku z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi. Stąd taka niemiła finansowa niespodzianka – przyznał obecny na sesji Dyrektor Szpitala.

Tak więc łączny szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi na chwilę obecną około 7.700.000 zł. Z czego budowa lądowiska oraz dostosowanie SOR-u (5.600.000 zł) stanowią koszty kwalifikowane i w 85% mogą być sfinansowane dotacją z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zaś wymagany udział własny ZZOZ to 15% z czego 10% (560.000 zł) oraz całość szacunkowych kosztów na modernizację i przebudowę systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych (2.100.000 zł) zabezpiecza Powiat.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały udział Powiatu we współfinansowaniu zadania będzie miał miejsce tylko w przypadku pozyskania przez ZZOZ środków unijnych. Nie jest również powiedziane, że wartość całego zadania wyniesie wskazane 7.700.000 zł. Wszystko zależeć będzie od przetargów na wykonawstwo, od tego też będzie zależeć wysokość współfinansowania.

Sprawa lądowiska dla helikopterów była wielokrotnie omawiana. Trudno teraz dyskutować o zasadności, czy to lądowisko jest potrzebne, czy nie jest potrzebne, oraz o tym ile razy w roku zaistnieje potrzeba skorzystania z transportu lotniczego. Trudno o tym dyskutować – przyznał Starosta, po czym dodał. Aby mógł w szpitalu funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy takie lądowisko musi być wykonane. W innym przypadku musielibyśmy działać na zasadzie Izby Przyjęć.

Temat budowy lądowiska i zabezpieczenia środków zaciekawił radnych. Stanisław Kubicius zwrócił między innymi uwagę na doposażenie oddziału ratunkowego w aparat rentgenowski, taki zapis również pojawił się bowiem w uchwale o której mowa. Jaki związek ma aparat rentgenowski z lądowiskiem? – pytał.

Czesław Płygawko zaznaczył, iż podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia uzyskał informację, że jeżeli SOR ma jakiekolwiek potrzeby związane z modernizacją, czy uzupełnieniem wyposażenia to można również na ten cel pozyskać środki. Za 15% wartości możemy doposażyć SOR. Postanowiliśmy z tej możliwości skorzystać. Wskazaliśmy akurat na aparat rentgenowski ponieważ te obecne którymi dysponujemy ( z 2005 roku oraz z 2011 roku) w opinii serwisantów są jednymi z najbardziej obciążonych, które serwisują. Czyli znacznie przekraczają normę wykonywanych zdjęć. (…) Mamy również zamiar uzupełnić ten wniosek o aparat USG oraz wymianę wyposażenia trzech stanowisk intensywnego nadzoru tj. odpowiednik OIOM.

 

Pisaliśmy:  Lądowisko dla helikopterów

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-03-23 20:55:15
bolesław: o tym ile razy w roku zaistnieje potrzeba skorzystania z transportu lotniczego.<br />Odpowiadam choćby ten HEMS raz z tego lądowiska skorzystal a co za tym idzie uratował życie pacjenta to warto i nie liczcie pieniedzy o tym zreszta wie sam mistrz izby przyjęć
2016-03-24 11:11:24
kudaasek: Trochę zastanawiająca wątpliwość, co do obłożenia w ciągu roku tego lądowiska... Należałoby mieć nadzieję, że z tego lądowiska nikt nigdy nie skorzysta, podobnie jak i z każdego innego, ale to nie zmienia faktu, że ma służyć ono w sytuacjach awaryjnych a wypadki się zdarzają. Bardziej interesujące byłaby dla mnie możliwość poszerzenia zakresu działania tego ośrodka i stworzenie SOR-u z uwzględnieniem rejonizacji takich oddziałów a nie zastanawianie się, czy lądowisko komuś posłuży, czy nie. I tak jak wyżej, możliwość uratowania komuś życia lub zdrowia jest bezcenne.
2016-03-24 11:24:30
mariobross1977: Zastanawia mnie fakt czy takie lądowisko jest aby napewno potrzebne?! Ostatnio sporo się słyszy w mediach,że w nagłych przypadkach dyzspozytorzy odmawiają najbardziej potrzebującym przyjazdu karetki a co jeśli w Cieszynie odmówią przylotu śmigłowca?! W Cieszynie już tak jest że czy karetka czy śmigłowiec zawsze ktoś zejdzie z tego świat. Zamiast budować lądowisko, te pieniądze należałoby zainwestować w personel który oczywiście należałoby zmienić bo tak nic nie robią tylko pieniądze biorą!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: