Powiat czekają dwa duże projekty...
Czekają nas dwa duże projekty – mówił na konferencji prasowej w lutym Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król. Wspomniane zadania to budowa instalacji fotowoltaicznej w wybranych obiektach powiatowych oraz inwestycja w pracownie szkolne. Starostwo w obu tych przypadkach liczyło na dofinansowanie. I tak też się stało. Na zadanie pn.: „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego” pozyskano m.in. dotację i pożyczkę WFOŚiGW w Katowicach. Powiat stara się także o środki unijne na ten cel. To jest kosztowne zadanie ale mam nadzieję, że uda się je zrealizować. Poprzez tę inwestycję budynki te będą z pewnością m.in. tańsze w utrzymaniu – przyznaje Janusz Król.
Wartość wspomnianego projektu inwestycyjnego, łączącego infrastrukturę oświaty, pomocy społecznej oraz administracji publicznej, to około 7,9 mln zł. Zadanie to według planów ma być prowadzone na 7 obiektach. LO nr 1 i nr 2 w Cieszynie, budynek Starostwa Powiatowego, DPS w Skoczowie, Schronisko Granit w Wiśle – wymienia m.in. Król.
Drugie ważne zadanie do którego przygotowuje się Powiat to pracownie w szkołach. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji uczniów szkół zawodowych poprzez inwestycje w infrastrukturę, tak aby stworzyć warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem wyposażenia oraz doposażenia warsztatów i pracowni zawodowych – mówi Starosta.
Wsparcie otrzymają szkoły ponadgimnazjalne (zasadnicze szkoły zawodowe oraz technika). W ramach projektu planowana jest modernizacja i wyposażenie 39 pracowni w 8 szkołach prowadzących kształcenie zawodowe na terenie powiatu cieszyńskiego. Prace remontowe obejmą m.in. modernizację/wymianę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, CO, roboty malarskie i posadzkowe, wymianę/renowacją stolarki drzwiowej i okiennej – tłumaczy Janusz Król. Koszt tego zadania sięga około 7,5 mln zł. Pracownie zostaną sfinansowane w ramach RIT, czyli Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.
Powyższe zadanie obejmuje takie szkoły jak: ZS im. W. Szybińskiego w Cieszynie (pracownie: informatyczna, teleinformatyczna - wyposażenie), ZS Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie (pracownie: plastyczno-techniczna i reklamy; planowania żywienia i produkcji gastronomicznej; obsługi gościa i usług cateringowych; technik komputerowych i lokalnych sieci komputerowych; ekonomiki i rachunkowości handlowej; pracownie gastronomiczne; warsztaty szkolne - wyposażenie), ZS Technicznych w Cieszynie (pracownie: mechatroniczna; odnawialnych źródeł energii; technologii i wielkości fizycznych oraz wyposażenie – wyposażenie), Zespól Placówek Szkolno-Wychowawczo Rewalidacyjnych w Cieszynie (pracownie: technologii gastronomicznej, monterska – wyposażenie), ZS Budowlanych w Cieszynie (pracownie: geodezyjna; pracownie komputerowe, klasopracownie do przeprowadzania szkoleń, warsztaty sztukatorskie, warsztaty budowlane – wyposażenie), Centrum Kształcenia Praktycznego w Bażanowicach (pracownie: obrabiarek analogowych; tokarek cyfrowych; frezarek cyfrowych; diagnostyki samochodowej – wyposażenie, ZS Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle (pracownie: informatyczne; obsługi konsumenta i technologiczna; technologii gastronomicznej – wyposażenie), ZS Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie (pracownie: elektrotechniki i elektroniki; instalacji i urządzeń elektronicznych; mechatroniki samochodowej; eksploatacji urządzeń elektronicznych; urządzeń elektronicznych; samochodowa – wyposażenie).
Czytaj również:
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.