Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Porwano dziewczynkę!

O tym mówi cały powiat. Drugoklasistka z jednej ze szkół została porwana. Wielu rodziców częściej niż zwykle dzwoni do swoich pociech, nauczyciele przeprowadzają lekcje dotyczące stosunku dzieci do nieznanych osób. Jest tylko jedno ale... o rzekomym porwaniu nie wie policja.

Wiele osób opanowała panika i wzmożona troska o swoje dziecko.  – Słyszałaś w Cieszynie porwali drugoklasistkę! – mówi jedna z pań na przystanku autobusowym. – Nie w Cieszynie tylko w Skoczowie, a może i tu i tu… – zastanawia się współpasażerka. I tak informacja przekazywana jest dalej. Rodzice boją się o dzieci. Kiedy nie mogą ich odwieźć do szkoły, paraliżuje ich strach… Niewinna plotka może mieć właśnie takie skutki. – Odebraliśmy kilkadziesiąt telefonów w tej sprawie, jednak do żadnego porwania w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu nie doszło – uspokaja asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. 

Jednak telefony wciąż dzwonią i na komendę i do naszej redakcji. Dziennikarzy oskarża się o lenistwo, policjantów o brak działań, choć w rzeczywistości ani jedno, ani drugie w tej sprawie nie może mieć miejsca, bo porwania po prostu nie ma.

Ostatnie rzekome porwanie nie wystąpiło ani w Skoczowie, ani w Cieszynie, ani w żadnej innej miejscowości w naszym powiecie. – Informacje te są nieprawdzie i nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń, które mogłoby się wiązać z takimi sytuacjami – dodaje rzecznik cieszyńskiej policji. Skąd więc ta informacja? To najnowszy miejsko-gminny mit. Jest w nim tyle prawdy ile w informacjach o wycinaniu nerek na dyskotekach, zaginięciu dziecka w hipermarkecie czy czarnej wołdze, która niegdyś krążyła po powiecie. Ludzie chętnie takie historie mrożące krew w żyłach przekazują dalej, a efekt jest taki, że nagle wszyscy zaczynają się bać. – Są to nieprawdziwe informacje. Osobiście o porwaniu słyszałem. Dowiedziałem się o problemie, gdy zaczęli do nas dzwonić w tej sprawie dziennikarze i mieszkańcy. Taka informacja krąży w Cieszynie, a ostatnio mam sygnał od dziennikarzy, że także w Skoczowie o tym się mówi. To zwykła plotka, która budzi nieuzasadnione poczucie zagrożenia u rodziców i dzieci. Wzbudza sensację na ulicy, w pracy czy w szkole. W dobie powszechnego dostępu internetu możemy jeszcze łatwiej dowiedzieć się o najnowszych tego typu opowieściach, które przekazywane są  dalej. Policjanci już niejednokrotnie sprawdzali takie sygnały, wielokrotnie np. dzieci rzekomo uprowadzano w hipermarkecie, podawano im środki nasenne, obcinano włosy, a potem znajdowano w toalecie – wylicza asp. Rafał Domagała. 

Więc jeśli słyszałeś o porwaniu w naszym powiecie, dementujemy – nic takiego nie miało miejsca. Ostatnim uprowadzeniem dziecka do jakiego doszło w powiecie cieszyńskim była głośna sprawa 10-latki z Simoradza, która zaginęła w 1994 roku.

Wszystkie inne porwania, uprowadzenia są tylko mitem, a gdyby do takiej sytuacji doszło, jak zaznacza asp. Rafał Domagała, policja na pewno o tym poinformuje. Podobnie jak w przypadku Jasia – chłopczyka którego zwłoki znaleziono w cieszyńskim stawie, a sprawcy tego zabójstwa w marcu 2010r. nadal poszukują policjanci. Policjanci ustalają też tożsamość zmarłego dziecka. – W takich sprawch naszym priorytetem jest informowanie. To dzięki nagłośnieniu takich zdarzeń, jest większe prawdopodobieństwo na odnalezienie zaginionego, czy dotarcie do osób, które wiedzą cokolwiek na temat tego typu zdarzeń – dodaje rzecznik cieszyńskiej policji.

 

Jednak takie plotki mogą być niestety brzemienne w skutkach. Prócz strachu, mogą przynieść gorsze konsekwencje.  – To niepotrzebne wprowadzanie w stan obaw. Ponadto takie plotki mogą skusić potencjalnego przestępcę do działania – kwituje asp. Rafał Domagała. 

 

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: