Pomysły na projekty dla Śląska Cieszyńskiego (1)
Wiele firm i instytucji na Śląsku Cieszyńskim zastanawia się nad wykorzystaniem pieniędzy unijnych w swojej firmie czy urzędzie. Zazwyczaj działania te są skierowane na szkolenia lub inwestycje. Chciałbym podsunąć pomysł związany z nowymi technologiami.
Młodzi ludzie nie chcą czytać książek, nie interesuje ich chodzenie za przewodnikiem po miastach. Po prostu nudzi ich i jedno i drugie. Wielu z nich korzysta tylko z telefonu, odtwarzacza MP3 czy MP4. Dwa z rozwiązań podpatrzyłem kilka miesięcy temu w jednym z miast w Europie Zachodniej.
Każdy turysta może wypożyczyć w obiektach turystycznych multimedialny przewodnik w postaci odtwarzacza MP3 ze słuchawkami (bezpłatnie lub zostawiając kaucję). W zestawie otrzymuje mapkę obiektu lub miejsc, gdzie powinien się zatrzymać i wysłuchać odpowiednią, ponumerowaną część w przewodniku multimedialnym. Ponieważ urządzenie, które otrzymujemy ma możliwość zmiany kolejności i przeszukiwania informacji oglądamy co chcemy, i kiedy chcemy. Turysta nie musi biegać za Panem przewodnikiem, umawiać się z nim , a przede wszystkim płacić mu jak by nie było duże pieniądze. W punktach informacji turystycznej urządzenia te są ładowane i przygotowane do odtwarzania. System ten to również idealne rozwiązanie dla wycieczek, które odwiedzają miasto.
Czy nie byłoby wspaniale by w ramach jakiegoś projektu, może trans-granicznego przygotować nagrania dotyczące ciekawych miejsc w naszych miejscowościach. W Cieszynie mogły by być również sporządzone przewodniki multimedialne przedstawiające Czeski Cieszyn i jego zabytki ( oczywiście w języku polskim).
Kolejnym sposobem promocji miast i miejscowości to umieszczenie omawianych powyżej nagrań do ściągnięcia, na stronach internetowych. Większość telefonów w chwili obecnej posiada dostęp do Internetu, młodzi ludzie ( i nie tylko) często z niego korzystają. Dodatkowo w wielu miastach i miejscowościach dostęp do Internetu jest bezpłatny (W naszym regionie również - Brawo dla włodarzy! ) . Zatem może dotrzeć do nich z wiedzą o naszym regionie, o historii naszego regionu przez to medium?
Internauci, jeżeli mogliby ściągnąć sobie ze strony takie opracowania do telefonu z pewnością chodząc po miastach Śląska Cieszyńskiego szybciej poznaliby uroki okolic. Drukowanie ulotek ma jeszcze sens, ale nie można zapominać, że czasy się zmieniają… Dzieci i młodzież nie szuka informacji w ulotkach czy książkach papierowych, ale w Internecie, w e-bookach i audio-bookach. Może już czas by na Śląsku Cieszyńskim zacząć tworzyć takie opracowania, posiadając tylu wspaniałych historyków, przewodników czy fotografów w cieszyńskim i zaprosić ich do przygotowania takich opracowań, a firmom zlecić przygotowanie narzędzia informatycznego…
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.