Pomoc chorym i niepełnosprawnym (2) – Pogórze
Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Pogórzu przeznaczony jest dla 152 dorosłych kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Dom prowadzony jest zgodnie z obowiązującym standardem świadczonych usług. PDPS w Pogórzu to kompleks budynków w skład których wchodzą: budynek mieszkalny, budynek terapii zajęciowej, budynek administracyjny oraz budynki gospodarcze. Pawilon mieszkalny składa się z czterech odrębnych zespołów mieszkalnych, gabinetu pielęgniarskiego i lekarskiego, kaplicy, kuchni, stołówki, kawiarni, szwalni, pralni oraz pomieszczeń magazynowych.
W części mieszkalnej ośrodka znajdują się takie pomieszczenia jak: pokoje mieszkalne 1, 2 i 3 osobowe, pokoje dziennego pobytu z aneksami kuchennymi, pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia, łazienki i toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia są pozbawione jakichkolwiek barier architektonicznych oraz wyposażone w instalację alarmową i alarmowo – przeciwpożarową.
Osoba ubiegająca się o przyjęcie do PDPS powinna zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania celem złożenia wniosku o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w takim domu wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej. Natomiast decyzję o umieszczenie w domu wydaje w tym przypadku Starosta Powiatu Cieszyńskiego.
Wszyscy podopieczni znajdujący się w pogórskim domu mają zapewnione potrzeby bytowe czyli miejsce zamieszkania, trzy posiłki dziennie, odzież i obuwie, środki czystości i higieniczne. Osoby, które z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą przejść na stołówkę posiłki spożywają w swoich pokojach. Każda mieszkanka może również liczyć na pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji i utrzymaniu higieny osobistej oraz w załatwianiu niezbędnych spraw osobistych.
Ważną rolę w życiu mieszkanek odgrywa aktywizacja. Podopieczne mają możliwość korzystania z terapii zajęciowej, rehabilitacji i zajęć sportowych. Na terenie domu znajdują się pracownie terapeutyczne proponujące szeroką ofertę terapeutyczną, zajęcia odbywają się tu w sześciu pracowniach. Zajęcia w tych miejscach rozwijają i pogłębiają zainteresowanie mieszkanek, usprawniają fizycznie, rozwijają wyobraźnię, jak też zapobiegają bierności i nudzie. Oprócz terapii w pracowniach prowadzona jest terapia świetlicowa w zespołach mieszkalnych oraz terapia przyłóżkowa w pokojach mieszkanek.
Organizowane są wyjazdy do rodzin, na wycieczki i pielgrzymki, do kina, teatru i na koncerty. Mieszkanki uczestniczą we wczasach, turnusach rehabilitacyjnych i obozach sportowych. Podejmowane są wspólne inicjatywy i z przedszkolem i szkołą z Pogórza oraz Kołem Gospodyń Wiejskich, jak również z różnymi zaprzyjaźnionymi domami pomocy społecznej.
To kolejne po strumieńskim Domu Pomocy Społecznej miejsce w którym osoby dotknięte niepełnosprawnością, kalectwem mogą liczyć na godne życie, pomoc innych ludzi oraz zrozumienie otaczającego ich społeczeństwa.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
