Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomoc chorym i niepełnosprawnym (2) – Pogórze

Wiadomo nie od dzisiaj, że choroba nie wybiera zarówno wieku osoby jak i rodzaju schorzenia. Zdarzają się przypadki, że na świat przychodzą dzieci z zdiagnozowaną poważną chorobą, która będzie towarzyszyła przez całe życie. Nie chodzi o przeziębienie, ból gardła czy głowy. Są choroby, schorzenia, dysfunkcje wymagające specjalistycznej, często całodobowej opieki medyczno – rehabilitacyjnej. Kolejnym miejscem w którym takie właśnie osoby mogą liczyć na całodzienną pomoc jest Powiatowy Dom Pomocy Społecznej znajdujący się w Pogórzu.

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Pogórzu przeznaczony jest dla 152 dorosłych kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Dom prowadzony jest zgodnie z obowiązującym standardem świadczonych usług. PDPS w Pogórzu to kompleks budynków w skład których wchodzą: budynek mieszkalny, budynek terapii zajęciowej, budynek administracyjny oraz budynki gospodarcze. Pawilon mieszkalny składa się z czterech odrębnych zespołów mieszkalnych, gabinetu pielęgniarskiego i lekarskiego, kaplicy, kuchni, stołówki, kawiarni, szwalni, pralni oraz pomieszczeń magazynowych.

W części mieszkalnej ośrodka znajdują się takie pomieszczenia jak: pokoje mieszkalne 1, 2 i 3 osobowe, pokoje dziennego pobytu z aneksami kuchennymi, pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia, łazienki i toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia są pozbawione jakichkolwiek barier architektonicznych oraz wyposażone w instalację alarmową i alarmowo – przeciwpożarową.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do PDPS powinna zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania celem złożenia wniosku o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w takim domu wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej. Natomiast decyzję o umieszczenie w domu wydaje w tym przypadku Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Wszyscy podopieczni znajdujący się w pogórskim domu mają zapewnione potrzeby bytowe czyli miejsce zamieszkania, trzy posiłki dziennie, odzież i obuwie, środki czystości i higieniczne. Osoby, które z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą przejść na stołówkę posiłki spożywają w swoich pokojach. Każda mieszkanka może również liczyć na pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji i utrzymaniu higieny osobistej oraz w załatwianiu niezbędnych spraw osobistych.

Ważną rolę w życiu mieszkanek odgrywa aktywizacja. Podopieczne mają możliwość korzystania z terapii zajęciowej, rehabilitacji i zajęć sportowych. Na terenie domu znajdują się pracownie terapeutyczne proponujące szeroką ofertę terapeutyczną, zajęcia odbywają się tu w sześciu pracowniach. Zajęcia w tych miejscach rozwijają i pogłębiają zainteresowanie mieszkanek, usprawniają fizycznie, rozwijają wyobraźnię, jak też zapobiegają bierności i nudzie. Oprócz terapii w pracowniach prowadzona jest terapia świetlicowa w zespołach mieszkalnych oraz terapia przyłóżkowa w pokojach mieszkanek.

Organizowane są wyjazdy do rodzin, na wycieczki i pielgrzymki, do kina, teatru i na koncerty. Mieszkanki uczestniczą we wczasach, turnusach rehabilitacyjnych i obozach sportowych. Podejmowane są wspólne inicjatywy i z przedszkolem i szkołą z Pogórza oraz Kołem Gospodyń Wiejskich, jak również z różnymi zaprzyjaźnionymi domami pomocy społecznej.

To kolejne po strumieńskim Domu Pomocy Społecznej miejsce w którym osoby dotknięte niepełnosprawnością, kalectwem mogą liczyć na godne życie, pomoc innych ludzi oraz zrozumienie otaczającego ich społeczeństwa.

Andrzej Koenig

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: