Pomagają pszczołom
Celem konkursu jest „zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.”
- Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Marklowicach Górnych. Uczniowie zaprosili na lekcję pszczelarzy, którzy opowiedzieli o podstawowych narzędziach swojej pracy. Uczniowie przygotowali gazetkę poświęconą pożytecznej roli pszczół, opracowali ulotkę informacyjną dla rodziców, a podczas kiermaszu zdrowych łakoci wszyscy mieli okazję skosztować miodowych ciastek i deserów. W szkolnym ogrodzie zasadzone zostały miododajne rośliny – informują organizatorzy konkursu.
- Tegoroczne zgłoszenia pokazały nam, jak wielu osobom bliski jest los pszczołowatych – mówi Małgorzata Strzelec, członek jury konkursu „Akademii Przyjaciół Pszczół na piątkę”. – Wyróżnione prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy wyróżnionym i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół.
Dzięki współpracy z Kołem Pszczelarzy – oddział Marklowice uczniowie mogli zobaczyć różne akcesoria pszczelarskie (m.in. wirówki, podkurzacz), specjalistyczną odzież, fachowe czasopisma, oraz produkty pochodzenia pszczelego – miód i świece z prawdziwego wosku.
- Pani Lucyna Król przygotowała gazetkę poświęconą pożytecznej roli pszczół, Pani Sylwia Pawlas wykonała dla uczniów i rodziców ulotkę informującą, jak można zostać przyjacielem tych owadów. Uczniowie klas 4-6, pod czujnym okiem wychowawców – Pani Magdaleny Matuszyńskiej, Anety Lose i Beaty Klejczyk upiekli pyszne miodowe ciasteczka oraz przyrządzili smaczne miodowe desery z owocami, które można było skosztować podczas szkolnego kiermaszu zdrowych łakoci. Pani Anita Boruta razem z uczniami klasy III przygotowała „Taniec pszczółek”, a uczęszczający na kółko plastyczne, pod opieką Pani Doroty Kukli (szkolnego koordynatora programu), wykonali „pszczółki” z bibuły i rolek po papierze toaletowym. Wśród innych działań podejmowanych w ramach akcji było sadzenie roślin miododajnych podarowanych przez pszczelarzy, np. lipy i katalpy. Nie zabrakło również wykonanych przez starszych uczniów plakatów nt. „Jak powstaje miód?” oraz prac plastycznych obrazujących życie w ulu. W ramach akcji w szkole gościły również przedszkolaki, dla których przygotowano „pszczółkowe zabawy”. Podsumowaniem działań była krzyżówka, która skrywała hasło: „ Każdy mądry powie, że miód to samo zdrowie”. Składamy serdeczne podziękowania Kołu Pszczelarzy za życzliwość i okazaną nam pomoc. – czytamy na stronie szkoły.
vdka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.