Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Półwiecze PTH

Od 50 lat rozwija owocną działalność Cieszyński Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Powstał 19 maja 1955 r. Na pierwszym walnym zebraniu, które odbyło się 25 października tegoż roku, wybrano prezesem późniejszego profesora Józefa Chlebowczyka. 
Cieszyńskie PTH zajmuje się głównie upowszechnianiem wiedzy o przeszłości regionu. Celowi temu służą zebrania i sesje naukowe, a także działalność wydawnicza. 
Za czasów prezesury prof. Idziego Panica zaczęto publikować systematycznie "Pamiętnik Cieszyński", który przynosi prace nie tylko członków, ale także badaczy spoza jego kręgu. Tematyka niektórych roczników koncentrowała się na jednej wybranej dziedzinie. Były więc roczniki poświęcone Ks. J. Trzanowskiemu, przełomowym latom 1918 - 1921 na Śląsku Cieszyńsim, cieszyńskim bibliotekom czy spółdzielczości. 
Poważnym przedsięwzięciem realizowaym przez członków oddziału są monografie. W 2010 r. ukaże się monografia Cieszyna, która upamiętni obchody 1200 (podaniowej) rocznicy założenia miasta. Trwają także prace nad monogafią powiatu.
Z okazji jubleuszu odbyła się 8 grudnia uroczysta sesja. Zgodnie z tradycją, były referaty naukowe i prelekcje.                                                        
źródło: GZC
dodał: TS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: