Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polsko-czeska lokomotywa

20 maja polscy i czescy uczniowie czesko-cieszyńskich podstawówek obejrzeli premierę dwujęzycznego niezmiernie dynamicznego spektaklu będącego wariacją na temat ''Lokomotywy'' Juliana Tuwima. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Dendys-Koseckiej wystawiono w Bibliotece Miejskiej w Czeskim Cieszynie.

Dzieci były zachwycone, bo aktorzy co chwila zmieniali język i tempo recytacji:

Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.

Syčí a sípe, zhluboka dýchá,
pára jí dmýchá z horkého břicha:
Že je to vedro?
Jó – to je vedro!
Jé – to je vedro!
Né!… To je vedro.

Wiersz Tuwima w tłumaczeniu krakowskiego bohemisty Jacka Balucha (który – tak na marginesie – jest współautorem popularnej w stanie wojennym piosenki „Zielona WRONa”), został pierwotnie wybrany na warsztaty teatralne planowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”, który w tym roku się nie odbędzie [Pisaliśmy Bez Granic z granicą... finansową]. I z tego powodu spektakl jest wystawiany w Bibliotece na Hawliczka. A biorą w nim udział trzy Polki – Martyna Miklusiak, Marta Ples i Agnieszka Kweczlich, a z czeskiej strony Kateřina Šildrová, Gabriela Rucká i František Szymczysko. Choć niektórzy z nich już mieli swoją przygodę z występami, to razem pokazali się dopiero teraz w „Lokomotywie”.

I udało im się zgrać, bo Dendys-Kosecka nie ukrywa zadowolenia, jak i chęci dalszej współpracy, która być może doprowadziłaby do powstania teatru amatorskiego i dlatego Kosceka rozgląda się za mecenatem jakiejś instytucji kultury, która by użyczyła sali na próby itp. Zresztą i teraz nie doszłoby do wystawienia „Lokomotywy”, gdyby nie pomoc stowarzyszenia „Wzrastaj” z Jastrzębia-Zdroju i Domu Kultury w Chybiu, które udostępniły kostiumy i elementy scenografii.

Następne występy planowane są tym razem w Bibliotece w Cieszynie na Głębokiej 30 maja i 10 czerwca.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: