Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pogrzeb w czasie zarazy

Coraz więcej pogrzebów. Tak zgodnie przyznają zakłady pogrzebowe z naszego regionu. W czasie COVID-19 nie tylko umiera się na koronawirusa, choć w tym wypadku pogrzeby maja szczególne obostrzenia.

Dwukrotnie więcej pogrzebów, niż w analogicznym czasie rok temu odnotowują zakłady pogrzebowe. - Mamy 100 procent więcej pogrzebów – przyznaje Zakład Pogrzebowy Kalia z Cieszyna. - Pogrzebów w październiku i listopadzie jest w Skoczowie dwa razy więcej niż w poprzednich latach w tym czasie – dodaje Magdalena Lapczyk z zakładu Pogrzebowego Lapczyk ze Skoczowa.

Ludzie nie tylko umierają na koronawirusa, choć zgonów osób u których stwierdzono obecność COVID-19 jest coraz więcej w naszym regionie. Zamknięte poradnie specjalistyczne, wydłużające się kolejki na zabiegi i stres, w którym żyjemy przez ostatnie miesiące to również przyczynia się do zwiększonej umieralności. - Nie spotkaliśmy się ze zgonem tylko na covid, zawsze są to choroby współistniejące – przyznaje Magdalena Lapczyk.

W trakcie wiosennego lockdownu wszystkie pogrzeby odbywały się tylko na cmentarzach z ograniczoną do minimum obecnością bliskich. Teraz, jeśli pogrzeb odbywa się w kościele, decyduje o tym liczba osób mogących tam przebywać jednocześnie. Szczególne przepisy dotyczą przygotowania ciała zmarłego do pochówku. - Przepisy dotyczące osób zmarłych na COVID-19 dopuszczają możliwość pochówku tradycyjnego w trumnie, jak i w urnie, oczywiście rodziny ustalają datę i godzinę pogrzebu. Pracownicy, przynajmniej naszego zakładu pogrzebowego odbierający ciała osób zmarłych na COVID-19 wyposażeni są w dodatkowe środki ochrony osobistej, tj. maseczki, przyłbice, kombinezony – mówi Karina Żyłka, Kierownik Działu Cmentarzy Komunalnych z Cieszyna. Podobnie jest w innych zakładach pogrzebowych - Zaleca się, by nie obmywać, ani nie ubierać osób zmarłych na Covid – dodaje Zakład Pogrzebowy Kalia z Cieszyna. - Przepisy dotyczące osób zmarłych na covid nie zakazują ale jedynie wskazują, by odstąpić od tradycyjnego ubierania i obmywania ciała oraz jego okazywania. Tu kwestia jest bardzo dyskusyjna i sporna, czy pozwolić rodzinie, czy narażać się i bliskich – rozkłada ręce Magdalena Lapczyk.

Wedle Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi czytamy : W przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) należy przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym; odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności; unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok; umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku; zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym.

COVID-19 nie jest jednak na liście chorób zakaźnych - Przepisy też nie nakazują więc pogrzebu w ciągu 24 godzin – tak jak w przypadku na przykład gruźlicy. Rodzina może wybrać termin pogrzebu, ale też jest ograniczona terminarzem kościelnym, grabarskim czy krematoryjnym. Z uwagi na większą ilość zgonów terminy na kremacje się wydłużają do kilku dni, często rodzina pozostaje w kwarantannie więc z pogrzebem też chce zaczekać – opowiada właścicielka Zakładu Pogrzebowego Lapczyk.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-19 08:22:38
św. Patryk.: a i tak jeden z drugim forumowy debil gotów zaraz napisać, że żadnej epidemii nie ma bo trupy na ulicach nie leżą, i że to spisek producentów maseczek i masonerii, i w ogóle wina Tuska - tak, to o was bezrozumne półgłówki
2020-11-19 19:29:17
Anthony: "W województwie śląskim w październiku 2020 roku zmarło 6270 osób (więcej o 1994 niż rok wcześniej, to najwyższy liczbowy wzrost ze wszystkich województw) - zgonów było wiec o 47 % więcej niż rok wcześniej. Trzy śląskie powiaty, w których procentowe wzrosty zgonów były najwyższe, to: Powiat bieruńsko-lędziński - 373%; Powiat rybnicki - 114 %; Powiat cieszyński - 101 %"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: