Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pogoda sprzyja naturze

Opady śniegu są prawdziwą zmorą kierowców, czy pieszych, którzy idąc chodnikiem, czują się jak na lodowisku. To, co męczące dla ludzi jest jednak dobre dla natury. Nadleśnictwo Wisła wskazuje pozytywne aspekty śnieżyc, które ostatnio nawiedzają nasz region.

Śnieg to nie tylko piękne, zimowe krajobrazy, ale również bardzo dobra wiadomość dla przyrody - Las jest swego rodzaju gąbką, która w czasie obfitym w opady potrafi tę wodę zmagazynować, a w trakcie suszy oddać. Nadmiar wody w górach odprowadzany jest przez małe cieki wodne, które często są ciekami okresowymi. Zimą ważne jest, aby nie zabrakło opadów - czy to w formie deszczu, jak w roku ubiegłym, czy śniegu, jak w tym roku – wyjaśnia wiślańskie Nadleśnictwo.

Temat nieco bardziej rozwijają Lasy państwowe, wskazując, że niektóre gatunki roślin wręcz potrzebują mrozów i śniegu, żeby prawidłowo się rozwijać - gdyby zima przestała być zimą w wyżej położonej krainie świerka, wysokogórskie bory przestałyby istnieć. Bez ochronnego lasu, wiatry i deszcze błyskawicznie zlikwidowałyby cienką, z trudem wytworzoną warstwę gleby. Świerk nie zostałby więc zastąpiony przez „wspinające” się z dołu wraz z ociepleniem, inne gatunki drzew. Góry wylesiałyby się, stałyby się nagie. Tym samym przestałyby pełnić rolę rezerwuaru, zasilającego ziemię wodą pochodzącą ze śniegu. Bezleśne, nie chroniłyby też przed powodziami – wyjaśniają leśniczy.

Mróz i śnieg jest również barierą, chroniącą nasze lasy przed inwazją owadów. Dzięki mroźnej i śnieżnej zimie spada populacja szkodników (m.in. ćmy korowódki dębowej). Gorzej rozwijają się również kleszcze, w związku z czym mniej tych szkodliwych pajęczaków będzie czyhało w tym roku na amatorów leśnych wędrówek.

Pogoda obecnie przypomina nam zimy sprzed lat. Z pewnością ogranicza naszą aktywność i zmusza do zachowania szczególnej ostrożności, jednak dla natury jest dobra - Dlatego nie gniewajmy się na duże opady śniegu, las potrzebuje wody do życia – podsumowuje Nadleśnictwo Wisła.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-13 17:35:32
1234567890: Panie burmistrzu Korcz wez sie pan za odsniezanie Ustronia bo jest dramat! A nie tylko fotki na fejsie jak cos cudem uda sie zrobić pan żeś jest tylko reprezentacyjny i nic poza tym!
2021-02-15 14:39:33
kierowca_bombowca: Zwłaszcza jak za przyzwoleniem władz miasta ustroński rajdowiec szaleje po lesie, a cała banda obsługi stoi jeden koło drugiego bez maseczek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: