Pogoda sprzyja naturze
Śnieg to nie tylko piękne, zimowe krajobrazy, ale również bardzo dobra wiadomość dla przyrody - Las jest swego rodzaju gąbką, która w czasie obfitym w opady potrafi tę wodę zmagazynować, a w trakcie suszy oddać. Nadmiar wody w górach odprowadzany jest przez małe cieki wodne, które często są ciekami okresowymi. Zimą ważne jest, aby nie zabrakło opadów - czy to w formie deszczu, jak w roku ubiegłym, czy śniegu, jak w tym roku – wyjaśnia wiślańskie Nadleśnictwo.
Temat nieco bardziej rozwijają Lasy państwowe, wskazując, że niektóre gatunki roślin wręcz potrzebują mrozów i śniegu, żeby prawidłowo się rozwijać - gdyby zima przestała być zimą w wyżej położonej krainie świerka, wysokogórskie bory przestałyby istnieć. Bez ochronnego lasu, wiatry i deszcze błyskawicznie zlikwidowałyby cienką, z trudem wytworzoną warstwę gleby. Świerk nie zostałby więc zastąpiony przez „wspinające” się z dołu wraz z ociepleniem, inne gatunki drzew. Góry wylesiałyby się, stałyby się nagie. Tym samym przestałyby pełnić rolę rezerwuaru, zasilającego ziemię wodą pochodzącą ze śniegu. Bezleśne, nie chroniłyby też przed powodziami – wyjaśniają leśniczy.
Mróz i śnieg jest również barierą, chroniącą nasze lasy przed inwazją owadów. Dzięki mroźnej i śnieżnej zimie spada populacja szkodników (m.in. ćmy korowódki dębowej). Gorzej rozwijają się również kleszcze, w związku z czym mniej tych szkodliwych pajęczaków będzie czyhało w tym roku na amatorów leśnych wędrówek.
Pogoda obecnie przypomina nam zimy sprzed lat. Z pewnością ogranicza naszą aktywność i zmusza do zachowania szczególnej ostrożności, jednak dla natury jest dobra - Dlatego nie gniewajmy się na duże opady śniegu, las potrzebuje wody do życia – podsumowuje Nadleśnictwo Wisła.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.