Podwyżki prądu w 2021
Droższa energia w nadchodzącym roku
Wprowadza się od stycznia 2021 kilkanaście nowych podatków, które znacznie uszczuplą domowy budżet przeciętnego Kowalskiego. Jedną z wprowadzonych od stycznia danin jest opłata mocowa. Czym jest - oraz dlaczego w dobie pandemii koronawirusa.
Opłata mocowa - droższy prąd i chleb
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy energetyczne, dopisał do rachunków również nową, tajemniczą pozycję. Opłata mocowa - bo o niej mowa - ma przyczynić się do rozwoju energetycznego państwa. Pod przykrywką stałej dostawy prądu, która i tak do tej pory była przecież realizowana - lansuje się kolejną odpłatność społeczną, która to według określonej definicji miałaby zostać przekazana na finansowanie budowy elektrowni oraz modernizację już istniejących.
Ile będzie kosztować to przeciętnego Kowalskiego?
Uśredniając, każdy obywatel zapłaci o około 3% więcej za energię w skali roku. Przekłada się to na wartość rzędu minimalnie 150 zł rocznie. Czy to jednak jedyne skutki wprowadzenia podatku? Efekt motyla i w tym przypadku sięga zdecydowanie dalej. W ukrytej formie cenę swojego wyrobu podnosić będą na przykład piekarnie, jak i wiele branż pierwszej potrzeby dotkniętych podwyżką. Hipotetycznie najbardziej ucierpi branża metalurgiczna, mocno uzależniona od systematycznej dostawy energii.
Jak reagować na rządowe podwyżki?
Najlepszą obroną jak zwykle okazuje się atak. Warto rozejrzeć się za alternatywnymi źródłami zasilania, idealną opcją okazuje się montaż paneli fotowoltaicznych.
RED./ mat. zawierający linki afiliacyjne.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.