PODSUMOWANO WIELKI RANKING MIAST
W zakresie aktywności gospodarczej uwzględniano takie wskaźniki, jak liczba prywatnych firm, poziom zatrudnienia, wielkość tzw. otoczenia biznesu i dochody mieszkańców. W dziedzinie aktywności obywatelskiej liczyła się frekwencja wyborcza, działalność organizacji pozarządowych i czytelnictwo. Poza tym prześwietlano miejską infrastrukturę (dostęp do wodociągów, kanalizacji i oczyszczanie ścieków) oraz przyciąganie nowych mieszkańców.
Oceny dokonała Kapituła Wielkiego Rankingu Miast w składzie: prof. Zbigniew Regulski, prof. Michał Kułesza i prezes Centrum Badań Regionalnych Wisła Surażska. Dyplom przyznany Cieszynowi odebrał w warszawskim hotelu „Mariott" zastępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.
Podczas uroczystości zaprezentowano ,, Raport o miastach ". Jego wymowa jest pesymistyczna. W okresie 3 minionych lat inwestycje samorządów miast i gmin spadły z 11.292 mln do 10.123 mln zł. W tym samym czasie ich zadłużenie wzrosło z 8.552 mln do 12.407 mln Niektóre miasta straciły już płynność finansową.
Negatywne tendencje nasiliły się w br. Konsekwencją tego może być brak pieniędzy na wkład własny, niezbędny dla skorzystania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Są jednak miasta, które sobie w niełatwej sytuacji gospodarczej kraju radzą wcale dobrze; to właśnie laureaci Wielkiego Rankingu. W raporcie jest mowa o fenomenie rozwojowym dawnego województwa bielskiego, „gdzie lokalna kultura gospodarności pomocna jest w przyswajaniu dawnej świetności historycznym miastom", wśród nich Cieszynowi.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.