Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PODSUMOWANO WIELKI RANKING MIAST

W zakresie aktywności gospodarczej uwzględ­niano takie wskaźniki, jak liczba prywatnych firm, poziom zatrudnienia, wielkość tzw. otoczenia biz­nesu i dochody mieszkańców. W dziedzinie aktyw­ności obywatelskiej liczyła się frekwencja wybor­cza, działalność organizacji pozarządowych i czy­telnictwo. Poza tym prześwietlano miejską infra­strukturę (dostęp do wodociągów, kanalizacji i oczyszczanie ścieków) oraz przyciąganie nowych mieszkańców.

   Na potencjale rozwojowym miast znacząco waży ich wiel­kość, dlatego oceniano je w trzech kategoriach: największych, średnich i małych. Cieszyn znalazł się w grupie 314 miast śred­nich. Uplasował się w ścisłej czołówce, za Piasecznem, Polko­wicami, Zakopanem i Myślenicami.

Oceny dokonała Kapituła Wielkiego Rankingu Miast w skła­dzie: prof. Zbigniew Regulski, prof. Michał Kułesza i prezes Centrum Badań Regionalnych Wisła Surażska. Dyplom przy­znany Cieszynowi odebrał w warszawskim hotelu „Mariott" za­stępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.

Podczas uroczystości zaprezentowano ,, Raport o miastach ". Jego wymowa jest pesymistyczna. W okresie 3 minionych lat inwestycje samorządów miast i gmin spadły z 11.292 mln do 10.123 mln zł. W tym samym czasie ich zadłużenie wzrosło z 8.552 mln do 12.407 mln Niektóre miasta straciły już płynność finansową.

Negatywne tendencje nasiliły się w br. Konsekwencją tego może być brak pieniędzy na wkład własny, niezbędny dla sko­rzystania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Są jednak miasta, które sobie w niełatwej sytuacji gospodar­czej kraju radzą wcale dobrze; to właśnie laureaci Wielkiego Rankingu. W raporcie jest mowa o fenomenie rozwojowym daw­nego województwa bielskiego, „gdzie lokalna kultura gospodar­ności pomocna jest w przyswajaniu dawnej świetności historycz­nym miastom", wśród nich Cieszynowi.

 

źródło: gzc
dodał: D.D.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: