''Pod panowaniem Habsburgów''
"POD PANOWANIEM HABSBURGÓW I 200- LECIE DRUKARSTWA CIESZYŃSKIEGO "
1 i 3 IX 2006
Tło historyczne:
1526r. - austriaccy Habsburgowie zostali władcami królestwa Czech, do którego należało także księstwo Cieszyńskie
1653r. po śmierci Elżbiety Lukrecji Habsburgowie zostali władcami Księstwa Cieszyńskiego, jednak przez następne 100 lat ani jeden z nich nie pofatygował się do Cieszyna
1806 - uruchomienie przez Fabiana Beinhauera z Opawy pierwszej oficyny drukarskiej w Cieszynie, w tym samym roku nabywa ją Tomasz Prochaska z Pragi
16 XI1844r. - w sali redutowej przy cieszyńskim Ratuszu koncertował Johann Strauss ojciec
2 VI1846 - w Oranżerii pałacowej koncertował Franciszek Liszt
1888 - 1891 - arcyksiążę Eugeniusz inspiruje życie muzyczne i kulturalne Cieszyna; sprowadza artystów Dworskiej Opery Wiedeńskiej i przekształca piwnice zamkowego browaru w salę koncertową ze sceną.
3-5 IX1890 i 30.VIII-5 IX 1906r - pobyty cesarza Franciszka Józefa I i wielkie manewry CK Amii w okolicach Cieszyna
Po raz kolejny z myślą o dzieciach w piątek 1 września organizatorzy przygotują warsztaty plastyczno-teatralne, podczas których dzieci przygotują spektakl teatru lalek inspirowany legendą "Jak cesarz ochrzcił dziecko górnikowi".
"Na szlaku Franciszka Józefa I" to tytuł zabawy terenowej do udziału w której zapraszamy w niedziele 3 września br mieszkańców Cieszyna i turystów odwiedzających gród nad Olzą. W godzinach 11.00-14.00 bezpłatnie będzie można zwiedzić prezentowaną w Muzeum Śląska Cieszyńskiego wystawę "Cieszyn przed 100 laty"; w Książnicy Cieszyńskiej obejrzeć przygotowane w cieszyńskich drukarniach w latach 1806 - 1945 najcenniejsze druki "czarnej sztuki"; natomiast Muzeum Drukarstwa przygotowało pokazy drukarstwa na historycznych maszynach drukarskich. Wszyscy, którzy w wyznaczonych godzinach zbiorą na kuponie konkursowym znaczki kontrolne i dostarczą je najpóźniej do godziny 15.00 do informacji turystycznej cieszyńskiego Zamku wezmą udział w losowaniu cennych nagród.
Jak przed 100 laty Cieszyn odwiedzi osoba "Najjaśniejszego Pana" Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa, który dorożką przejedzie ulicami miasta odwiedzając instytucje użyteczności publicznej. Na Wzgórzu Zamkowym Cieszyńskie Bractwo Kurkowe odda honory Cesarzowi palbą z muszkietów. Z pomocą członków cieszyńskiego koła LOK zostaną przeprowadzone zawody strzelectwa sportowego dla Publiczności (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). W amfiteatrze pod Wieżą Piastowską będzie można wysłuchać koncertu melodii "W wiedeńskim nastroju" w wykonaniu "Cieszyńskiej Orkiestry Salonowej" profesora Hilarego Drozda. Nie sposób wyobrazić sobie podobnej fety bez słodkich deserów i wypieków, takich jak pischingery czy drobne kruche ciasteczka, serwowane w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego organizatorzy zapraszają cieszyńskie gospodynie do udziału w konkursie kulinarnym z nagrodami "Wiedeńskie specjały na cieszyńskich stołach". Dodatkowo w trakcie imprezy "Cafe Muzeum" podejmować Państwa będzie w namiocie rozstawionym na Wzgórzu Zamkowym deserami, kawą po wiedeńsku oraz dworskimi cukierkami z portretem Franciszka Józefa I. Zaproszony do współpracy ekspert, Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego wygłosi wykład poświęcony Cieszynowi za czasów Franciszka Józefa I. Będzie również można obejrzeć reportaże TVP Katowice, autorstwa red. Jacka Skorusa zrealizowane w latach 1986-95 w Muzeum Śląska cieszyńskiego poświęcone balom w XIX wiecznym Cieszynie oraz księgozbiorom cieszyńskim.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.