Po kopalniokach i herbacie, czyli wystawa ''Puszka Polska''
Z pewnością jeszcze w niejednym domu znajdą się kolorowe puszki, które pamiętają czasy naszego dzieciństwa. I chociaż zapach "kopalnioków", czy herbat już dawno z nich wywietrzał, nadal są miłym elementem kuchennych półek.
Mile widziane puszki zawędrowały również do informacji turystycznej Zamku Cieszyn. To właśnie tam, z myślą o nich powstała wystawa pod nazwą "Puszka Polska". Piątek (19 października) był pierwszym dniem ekspozycji metalowych puszek.
Szklana gablota przypomina nam dawne czasu, bo i taki był jej cel. Znajdziemy tam między innymi puszkę po landrynkach, kopalniakach (kopalniokach), opakowanie po oryginalnej herbacie tureckiej, czy po tytoniu. Wszystkie te rzeczy, z pozoru inne – łączy jedno – pochodzą z Polski.
Skąd pomysł na tak oryginalną wystawę ? - Pomysł zrodził się przypadkiem. Moja znajoma Justyna Jarosz kolekcjonuje puszki, stwierdziłem więc, że można byłoby w oparciu o jej kolekcję zorganizować coś fajnego. Tak powstała myśl o wystawie. Do przedsięwzięcia dołączyło kilka osób, użyczając nam swoich puszek. Wystawę wzbogacili zbiorami między innymi: Gabriela Zbrońska, Natalii Riess-Rzeźniczek, Marian Kopiec – wyjaśnia Michał Nowak z informacji turystycznej Zamku Cieszyn, pomysłodawca "Puszki Polskiej".
Puszki możemy podzielić na te, w których było coś przechowywane i na takie do których dopiero można było coś włożyć. - Są i po dżemie, rurkach, kopalniakach, kawie, herbacie... ale nie brakuje tu również eksponatów służących, jako skarbonka, pozytywka, czy manierka do picia, która warto zauważyć pochodzi z 1937 roku – dodaje Michał Nowak.
Wystawę puszek z ubiegłego wieku (głównie lata 70-80) prezentującą pojemniki po śląskich produktach można oglądać do grudnia. Czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10.00 – 17.00 z pewnością będzie okazją do cofnięcia się w czasie i przywołania wielu wspomnień. - A może ktoś zechce pochwalić się własnymi zbiorami ? Również na nie w naszej gablocie czeka miejsce, zachęcamy – podkreśla pomysłodawca wystawy „Puszka Polska”.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
