PIT-28 online – kto może go złożyć?
Dla kogo PIT-28?
Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatnik jest zobowiązany do zapłacenia podatku od całego przychodu, ale bez możliwości pomniejszenia go o kwotę jego uzyskania. Z tej formy rozliczania się z fiskusem mogą skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą – indywidualną lub w formie spółki jawnej tudzież cywilnej, osiągają dochody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, a także innych podobnych umów pod warunkiem, że nie są one zawierane w ramach rolniczej działalności gospodarczej. Do złożenia PIT-28 uprawnione są również osoby duchowne, które także zobowiązane są do rocznego rozliczania się z fiskusem.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość rozliczania się w ramach ryczałtu ewidencjonowanego jest uzależniona od kwoty przychodu uzyskanej w poprzednim roku podatkowym – nie może ona przekroczyć 2 milionów euro. Co ważne, limity nie obowiązują w momencie, gdy opodatkowanie dotyczy przychodów z tytułu najmu, dzierżawy, etc.
PIT-28 – wybór formy opodatkowania
Przychody każdego podatnika prowadzącego własną działalność gospodarczą z góry objęte są opodatkowaniem naliczanym według ogólnej skali podatkowej. Można to jednak zmienić – zarówno w momencie zakładania firmy, jak i w trakcie jej prowadzenia. W pierwszym przypadku należy uwzględnić to przy rejestracji działalności w CEIDG, natomiast w drugim – składając odpowiedni wniosek.
PIT-28 online – dlaczego warto rozliczać się przez internet?
Składanie rocznych deklaracji podatkowych jeszcze do niedawna spędzało sen z powiek wielu przedsiębiorców. Wypełnianie papierowych formularzy jest czasochłonne, a ponadto najczęściej wymaga pomocy działu księgowości i znajomości przepisów podatkowych. Warto jednak skorzystać z możliwości składania zeznań podatkowych za pośrednictwem jednego z dedykowanych programów do PIT. Przy jego wyborze należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, w tym wysoki poziom bezpieczeństwa przesyłanych danych czy otrzymanie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO). W te założenia wpisuje się bezpłatny program dostępny na portalu Podatnik.info, który krok po kroku przeprowadzi nas przez proces rozliczania podatku dochodowego.
Artykuł sponsorowany