Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Piotr Kornuta (1880-1945), zapomniany, wybitny działacz polityczny i społeczny z Trzyńca

Tak brzmiał temat niedawnego (20.10) wykładu w ramach Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Tą nieco zapomnianą, a jakże zasłużoną dla swojego miasta, ale i całego regionu postać omówił Dr.inż. Stanisław Gawlik - działacz społeczny, zajmujący się historią Regionu Śląska Cieszyńskiego, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie.

Piotr Kornuta był działaczem na wielu polach. Na pierwszy plan wybija się jego działalność w ruchach robotniczych. Był bowiem bardzo zaangażowanym działaczem Polskiej Partii Socjaldemokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Współorganizator Stowarzyszenia Domu Robotniczego w Trzyńcu, członek Związku Metalowców w Trzyńcu, pierwszy przewodniczący zarządu Robotniczej Spółdzielni Spożywców w Trzyńcu, korespondent terenowy a później wydawca „Robotnika Śląskiego”, współpracował z krakowskim „Naprzodem, członek Narodowej Rady Księstwa Cieszyńskiego i współsygnatariusz Odezwy Rady Narodowej proklamującej przynależność państwową Śląska Cieszyńskiego do Polski. Członek zarządu krajowego Robotniczego Towarzystwa Turystycznego. Członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Spożywców dla Śląska w Łazach, członek Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Czechosłowacji, Prezes klubu sportowego „ SIŁA” Trzyniec, przewodniczący Okręgowego Komitetu Obwodowego (OKR PPS) w Cieszynie, członek kierownictwa Zaolziańskiego Komitetu Robotniczego, komendant GL okręgu trzynieckiego. Do tego jeszcze śpiewał w chórze. Prelegent sam zastanawiał się, kiedy na to wszystko Kornuta znajdował czas.

Oprócz wymienionej rozlicznej działalności społecznej Piotr Kornuta pełnił w latach 1933-1938 urząd burmistrza miasta Trzyńca. Jako działacz socjalistyczny miał też w swym życiu okres, w którym prześladowany był i pomawiany przez komunistów. Kres jego życiu położyła natomiast II wojna światowa. Zaangażował się w socjalistyczny ruch oporu. Był komendantem okręgu trzynieckiego Gwardii Ludowej. W lipcu 1944 r. został aresztowany. Był więziony w Cieszynie, Katowicach, w Auschwitz – Birkenau. W styczniu 1945 roku wykonano wyrok śmieci.

Wykład odbył się w w Centrum Polskim w Czeskim Cieszynie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-24 21:27:59
Marx: Socjalizm ma wiele nurtów, które względem siebie bywają wrogo nastawione i wzajemnie traktują się za sekciarskie. Spory pomiędzy socjaldemokratami, komunistami, czy anarchistami w wielu aspektach przypominały i przybierały formę konfliktów międzywyznaniowych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: