Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwsze wydawnictwa Ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim

W piątek (29.06) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej". Tym razem Rafał Cholewa przedstawił prezentację, dotyczącą najstarszych czasopism ewangelickich, jakie ukazywały się na Śląsku Cieszyńskim.

- W XIX wieku zaczął znikać ucisk religijny, wiara ewangelicka prawami zrównała się więc z wiarą katolicką. Stało się tak za sprawą ogłoszenia patentu cesarskiego z kwietnia 1861 roku o równouprawnienia wyznania ewangelików. Wtedy też wzrosła aktywność społeczności ewangelickiej, również na Śląsku Cieszyńskim - tłumaczył Cholewa.
W 1862 roku zaczął ukazywać się "Rocznik Ewangelicki", który traktował o sprawach kościoła i szkolnictwa. Było to pierwsze ewangelickie wydawnictwo o charakterze periodycznym. Wydawcą rocznika był Jan Śliwka, jeden z pionierów polskiego odrodzenia narodowego na Śląsku Cieszyńskim.
W czasie trwania spotkania, zaprezentowany został również "Zwiastun Ewangeliczny", który ukazał się dzięki staraniom ks. Leopolda Otto. Było to pierwsze czasopismo ewangelicko-augsburskie, wydawane na terenie ziemiach dawnej RP. Początkowo było one redagowane w Warszawie, jednak kiedy ks. Otto został przeniesiony do Cieszyna, magazyn ten stał się pierwszym tego typu wydawnictwem na Śląsku Cieszyńskim.
Kolejnym omawianym pismem był "Ewangelik" - poświęcony głównie nauce i wiadomościom kościelnym. Był to dwutygodnik wydawany od 19 listopada 1876 roku do grudnia 1877 roku, w każdą 1 i 3 niedzielę miesiąca, w imieniu pastorów senioratu Śląskiego. Jego założycielem był pastor z Ligotki Kameralnej, ks. Jerzy Heczko. Z pismem współpracowali również Jan Śliwka i Franciszek Michejda.
Podczas spotkania omawiano również pisma, takie jak "Nowy Czas" ks. Hassego, czy "Przyjaciel Ludu" ks. Michejdy, które rywalizowały o wpływy wśród ewangelików z rejonu Śląska Cieszyńskiego. W prasie odzwierciedlany był m.in. podział wśród śląskich ewangelików, na tle narodowościowym (polscy i niemieccy ewangelicy).

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: