Pieniądze na gabinety higienistek
Nowoczesne wyposażenie gabinetu szkolnej higienistki jest bardzo ważne. Zależy od niego nie tylko sprawne zdiagnozowanie problemu danego ucznia, ale przede wszystkim szybkie jego rozwiązanie. Komfort pracy również jest istotny. Niestety, z biegiem lat szkolne gabinety lekarskie nie przechodziły koniecznych remontów toteż ich stan pogarszał się. Sytuacja ta dotyczy nie tylko Strumienia. Znaczna większość samorządów w całej Polsce boryka się z tym problemem, ale tylko nieliczni postanowili go rozwiązać. Do grupy tej zalicza się właśnie Strumień, który już niebawem będzie mógł za pieniądze z MEN kompleksowo wyposażyć gabinety higienistek szkolnych w nowoczesny sprzęt ułatwiający prace w trudnych szkolnych warunkach.
Ministerialni urzędnicy wyszli naprzeciw oczekiwaniom samorządów oraz szkolnych higienistek i uruchomili specjalny program, który przewiduje dofinansowanie do szkolnych gabinetów lekarskich. Za pieniądze pozyskane z Ministerstwa Edukacji Narodowej planujemy zakupić wyposażenie gabinetów higienistek szkolnych, m.in. szafki, wagi lekarskie, wzrostomierze, parawany medyczne, apteczki, czy tablice do badania wzroku – powiedziała nam Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia. Łączna kwota dotacji, którą udało się pozyskać gminie Strumień to 30 tys zł.
Gabinety higienistek zostaną doposażone w Zespole Szkół w Bąkowie, Drogomyślu, Pruchnej, Zabłociu oraz Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Strumieniu. Wyremontowane gabinety mogą niestety świecić pustkami. Wbrew pozorom nie chodzi tu o nagłą poprawę stanu zdrowia wszystkich dzieci uczęszczających do podstawówek i gimnazjów ale o to, że limity narzucone przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie wystarczają na zapewnienie pełnych dyżurów pielęgniarskich w każdej szkole. Higienistka musi dzielić swój czas pomiędzy poszczególne placówki, które oddalone są od siebie często o kilka lub nawet kilkanaście kilometrów. Higienistki mają zagwarantowane godziny płatne przez NFZ dla pielęgniarek szkolnych. W ramach środków w każdej placówce higienistka będzie obecna od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo - dodaje Anna Grygierek.
Zadania jakie stoją przed szkolnymi higienistkami w ciągu ostatnich lat diametralnie się zmieniły. Środek ciężkości przeniesiony został z leczenia i udzielania doraźnej pomocy uczniom, którzy źle się czują na naukę odpowiednich postaw prozdrowotnych. Pielęgniarka szkolna przypomina dziś nauczyciela, który powinien przekazywać swoim podopiecznym informacje, co do stylu życia i konsekwencji, jakie niesie na przyszłość – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Odpowiednie wyposażenie gabinetu rozumianego, nie jako miejsce udzielania pomocy, ale jako miejsce przekazywania wiedzy jest bardzo ważne.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.