Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Piec trzeba zezłomować

Masz w domu starego „kozę”, piec kaflowy albo kominek, którego już nikt nie używa? A może wymieniłeś ogrzewanie na nowoczesne, ale nadal trzymasz w kotłowni stary piec węglowy? Uwaga – według zasad Programu Czyste Powietrze takie urządzenia muszą być trwale wyłączone z użytku, a w niektórych przypadkach nawet... zezłomowane!

Jeśli korzystasz z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze, dobrze wiedzieć, że po zakończeniu modernizacji twojego budynku nie powinno być w nim nieefektywnych, przestarzałych źródeł ciepła. Co to oznacza w praktyce?

Jakie piece muszą zniknąć?

Przede wszystkim chodzi o urządzenia grzewcze na paliwo stałe, które nie spełniają ekologicznych norm. Do takich należą:

  • Piece kaflowe – choć mają swój urok, muszą być trwale odłączone od przewodu kominowego.
  • Kominki bez certyfikatu ekoprojektu – jeśli twój kominek nie posiada takiego dokumentu, powinien być albo zlikwidowany, albo odcięty od systemu kominowego.
  • Kuchnie węglowe, trzony kuchenne, piecyki typu "koza" – takie źródła ciepła są traktowane jako nieefektywne i nieekologiczne, co oznacza, że trzeba je usunąć lub trwale wyłączyć z użytku.

To częsty grzech!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przypomina, iż zgodnie z zapisami dokumentacji programowej, w budynkach objętych dotacją dokonywane są kontrole realizacji inwestycji oraz zachowania okresu trwałości przedsięwzięcia. Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych w toku kontroli, w wielu przypadkach budynki objęte dofinansowaniem po zakończeniu realizacji inwestycji, wyposażone są w nieefektywne źródła ciepła tzn. kozy, trzony kuchenne, kuchnie węglowe, piece kaflowe, kominki niespełniające warunków Programu

Jak wyłączyć piec z użytku?

Jeżeli masz stare urządzenie, musisz zadbać o odpowiednie dokumenty potwierdzające jego wyłączenie. To może być na przykład:

  • Dokument zezłomowania – dotyczy to kotłów na paliwo stałe, które należy oddać na złom. Otrzymasz imienny dokument potwierdzający zezłomowanie, który będzie dowodem, że piec został trwale wyłączony z użytku.
  • Protokół kominiarski – jeśli zdecydujesz się na odłączenie kominka czy pieca kaflowego od przewodu kominowego, kominiarz musi wydać protokół potwierdzający takie działanie. Ważne, aby dokument był wystawiony przez mistrza kominiarskiego.

Dlaczego nie można po prostu zostawić starego pieca?

Może myślisz: „Przecież nie korzystam z tego pieca, więc po co go likwidować?” Niestety, samo nieużywanie to za mało. W Programie Czyste Powietrze kluczowe jest to, aby budynek nie był wyposażony w urządzenia niespełniające norm – nawet jeśli są niepodłączone do instalacji czy zepsute. Dotyczy to szczególnie kotłów niespełniających klasy 5 według normy EN 303-5. Nawet jeśli taki kocioł nie działa, musi być usunięty, a jego zezłomowanie potwierdzone odpowiednim dokumentem.

Kiedy kontrola zapuka do drzwi?

Program Czyste Powietrze zakłada kontrole zarówno podczas realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu. Kontrolerzy sprawdzają, czy budynek spełnia wszystkie wymogi dotyczące źródeł ciepła. Jeśli odkryją, że w domu nadal znajdują się nieekologiczne urządzenia, może to grozić konsekwencjami, w tym utratą dotacji.

 Ulotka informacyjna (pdf)

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-10-09 11:37:56
yamah: To chyba logiczne, jak dostałeś dotacje to musisz spełnić wymogi.
2024-10-09 12:22:35
paulus601(dawny paulus60): Właśnie. Czytajcie uważnie, by uniknąć późniejszego bicia piany. Dotyczy to wyłącznie tych, którzy korzystają z dotacji!
2024-10-09 13:16:29
koszpak: Nawet jeśli nie brało się dotacji to warto pomyśleć o zainwestowaniu w czyste paliwo lub zmianę sposobu ogrzewania - drewno, czysty pellet, gaz. Chemia w powietrzu(dioksyny, furany, formaldehyd) i zanieczyszczenie PM2.5 w zimie negatywnie wpływają na psychiczny i fizyczny rozwój dzieci oraz zdrowie dorosłych. Tu bardziej chodzi o ochronę zdrowia i przyszłych pokoleń niż o ochronę środowiska.
2024-10-09 13:23:31
Bugs: Urzędników podejrzewasz o jakąś logikę?! Odnośnie WFOŚ w Katowicach to od trzech dni próbuję dodzwonić w sprawie rozliczenia dotacji i albo nikt nie odbiera albo jak odbiera kolejny numer z listy to odsyła mnie do tej osoby która nie odbiera. I tak jak chomik w kołowrotku.
2024-10-09 20:27:28
FoxTrot: Widzę, że kolega koszpak ma syndrom przedawkowania TVNu. Mowa tu o "czystym pelecie". Odkąd robią go krzyżacy, to jest czysty. Przedtem był brudny, bo przecież się go paliło. Przypomnę Ci i wszystkim szanownym czytelnikom, że wszystko, co płonie w piecu wydziela CO2. Pomijam tu chemiczne nauki wyższe (np. spalanie beztlenowe), ale jeśli chodzi o opał, to wszystko, co się pali generuje CO2 i kropka.
2024-10-09 20:35:10
FoxTrot: Nawiązując do jednego z nagłówków artykułu - grzechem jest złomowanie sprawnego pieca. Jest to ewidentne niszczenie sprawnego dobytku wymuszane dotacjami. A dotacje są na źródła ciepła, które są wymuszane innymi wymogami. Wiadomo, że bogaty może wziąć dotację, ale biedny już musi. W razie jakiejkolwiek zawieruchy militarnej, ekonomicznej lub energetycznej biedni ludzie zostaną z niedziałającymi (ale jakże ekologicznymi) piecami i będą marznąć, bo urzędnik z góry traktuje obywatela jak oszusta i zmusza go do niszczenia sprawnego pieca.
2024-10-09 21:42:18
Oko: Złomujemy i uśmiechamy się.
2024-10-09 23:49:05
koszpak: @FoxTrot sprostuję ponownie - nie piszę o CO2 czy o ekologii a o zdrowiu, na które wypływa zapylenie(PM2,5) i chemia w powietrzu ze spalania tworzyw i kiepskiego paliwa. Tani pellet z podrobionym certyfikatem lub bez niego nie jest czysty. Kwestia kraju pochodzenia nie ma znaczenia chociaż z doświadczenia zakładam, że Niemcy bardziej tego pilnują. Opóźnienie w rozwoju i nowotwory nie biorą się znikąd. Czyste jedzenie, woda i powietrze to luksus, zamiast nowego auta czy innych rozrywek. No chyba, że komuś nie zależy ale wtedy niech sobie dym puści do domu a nie na sąsiada. Pozdrawiam.
2024-10-10 10:50:19
Bugs: koszpak: ta tzw. "ekologia" to bzdury, gdyby komuś faktycznie zależało na ekologii, a nie tylko na zmianie sposobu zarabiania pieniędzy to by np. zamiast podnosić ceny energii, je GLOBALNIE obniżał, a to by mogło zachęcić ludzi do instalacji pomp ciepła czy zakupu samochodów elektrycznych. Dziś sprzedaż elektryków leci na pysk bo kto normalny kupi to drogie gówno jak prąd drożeje i ma drożeć? Pokłosiem dekady wyprowadzania produkcji z Europy i USA do tanich Chin jest np. obecna unijna motoryzacyjna sraczka ale nie tylko. Chiny dawno przestały być tylko tanim zapleczem produkcyjnym reszty świata. Dziś nadal produkują taniej ale sprzedają swoje rozwiązania często dużo lepsze niż nasze bo dawno nas technologicznie wyprzedzili. Co to ma do ekologii? A no to, że nawet jak srał będziesz na zielono to niczego nie zmieni bo Europa nie jest pod kloszem i może Ci sąsiad nie smrodzić ale reszta świata będzie. I tak jak piasek z Sahary ten smród też do nas trafi. Ekologa to tylko droga naklejka, w Niemczech pojawił się właśnie postulat o wprowadzeniu zakazu wjazdu dla ekologicznej Grety bo radykalizm jej działań demoluje biznesowe plany unijnych elit.
2024-10-10 11:29:39
one: Bugs - pełna zgoda. Niestety implementacja w społeczeństwie ekologizmu (już jako religii) odbywa na tyle powoli, że gotowana żaba nie orientuje się na ten moment, że woda będzie za chwilę wrzeć. Przykład - większość ludzi w Polsce nie wie jeszcze jak duże podwyżki cen gazu czekają na nich w najbliższych latach.
2024-10-10 11:50:36
Bugs: Gaz jest doskonałym przykładem tej unijnej "ekologii", ekologiczny był wtedy jak Niemcy budowali dla siebie z ruskimi gazociągi po to żeby zarabiać na sprzedaży gazu w UE.
2024-10-10 12:05:00
M53: Że śmiem nieśmiało zapytać, cytując: "Kuchnie węglowe, trzony kuchenne, piecyki typu "koza" – takie źródła ciepła są traktowane jako nieefektywne i nieekologiczne", co to znaczy nieefektywne. Nieekologiczne to jeszcze zrozumiem, ale nieefektywne? Grzanie węglem jest nieefektywne? No to dlaczego sąsiedzi, kiedy przeszli na grzanie gazem, narzekają na chłód w mieszkaniach, in mówią, że popełnili błąd zmieniając piec. a ja paląc drewnem mam ciepło jak w uchu. Kto ma bardziej efektywne grzanie? Kto ma bardziej nieefektywny piec? A może idzie o inną nieefektywność?
2024-10-10 12:25:50
tomi71: Staliśmy się ofiarami ekoterrorystów z zachodu i ich propagandy płynącej z mediów. Przypomnę, że tymi kilkoma procentami CO2 (dzięki którym rosną wszystkie rośliny) które produkuje Europa i tak świata nie uratujemy, a ile pieniędzy na to wydamy? Zapytam może retorycznie: jakie działania podjął nasz rząd, aby to nasze "oczyszczone" powietrze wylatujące z kominów zatrzymać na naszym terenie zanim dzisiejszy wiatr nie przepcha go na wschód (bo u nas wieje głównie z zachodu)? Finansujemy czyste powietrze dla Białorusi, Ukrainy i Rosji.
2024-10-10 12:44:25
one: Tak długo jak wyborcy w Polsce będą głosować na siły polityczne, które nie wykazują najmniejszej krytyki wobec regulacji UE tak długo będą drenowane porfele ludzi.
2024-10-10 12:46:25
one: Przypominam, że jeszcze kilka lat temu Niemcy likwidowali elektrownie atomowe stawiając na elektrownie gazowe. Wojna na Ukrainie, brak zgody na zakup gazu z Rosji zrewidował plany Niemiec. Rząd w Berlinie uznał więc, że gaz nie jest juz ekologiczny i taką ordynację wydał do UE.
2024-10-10 12:48:46
one: Kazdy kto mieszka w mniejszych miejscowosciach naszego regionu wie jakim zbawieniem jest gdy sąsiedzi przechodzą na gaz. Brak dymu, brak cierpienia zwierząt, możliwość wieczornych spacerów. To wszystko odbiera nam właśnie UE.
2024-10-10 12:51:36
one: Proponuję również zwrócić uwagę na liczbę tirów w ostatnich tygodniach przewożącycy chińskie samochody. Na naszych oczach wygaszany jest europejski przemysł motoryzacyjny
2024-10-10 12:52:33
one: UE jest najbardziej szkodliwą strukturą w Europie.
2024-10-10 12:58:39
Bugs: Bo tu chodzi tylko i wyłącznie o przekierowanie strumienia NASZYCH pieniędzy z "chcę/nie chcę wydać" na "muszę wydać". Przez ostatnie lata za dużo kapitału utknęło w rękach prywatnych, zwykłych przeciętnych obywateli. Zwykli ludzie zaczęli żyć w poczuciu, że nie muszą ganiać króliczka bo zgromadzili wystarczające zasoby na spokojne życie, a nawet zbytki. No i globalna machina korporacyjna przyzwyczajona do bogacenia się dostała piachu w tryba. No bo jak zwykli ludzie mogą budować po 2-3 domy z czego jeden dla siebie, a dwa na handel jak tym zajmują się patodeweloperzy umoczeni w korporacje zarządzane przez bogaczy? Nieeee, tak być nie może, no to wymyślili ekologie, pompy ciepła, samochody na bateryjki z naciskiem - MACIE SIĘ PRZESTAWIĆ bo i tak was zmusimy, a my dalej będziemy sobie latać prywatnymi odrzutowcami.
2024-10-10 13:30:01
one: Bugs - jest dokladnie jak piszesz. Przed covid poziom zycia byl znacznie wyzszy. Po covid, gdy establishment zorientował się jak łatwo sterować ludźmi pchnął wajchę jeszcze dalej i teraz społeczna wytrzymałość testowana jest na prawie pełnych obrotach. Sygnał zwrotny jaki wysyłają Polacy to tylko, że śrubę można dokręcać mocniej.
2024-10-10 15:37:34
ai2357: @one odnośnie przechodzenia sąsiadów na gaz to w 100% się zgadzam bo mam to porównanie. W zimie można wietrzyć o każdej porze, chodzić na spacery wieczorem. Dla użytkownika piec jest bezobsługowy, palisz siedząc na kanapie ;-). Nie jest to najtańszy sposób ogrzewania ale ocieplić dom i zmienić instalację i tak będzie trzeba...
2024-10-10 15:59:51
one: @ai2357 wiele osób w ostatnich latach zmieniało ogrzewanie na gazowe sądząc, że na stare lata będą przychodzić do domu i jednym przyciskiem sterować ogrzewaniem. Te osoby właśnie - jeśli tylko mają jeszcze perspektywę kilkunastu lat w domu - będą zmuszone zainwestować w nowy system ogrzewania (jeszcze nie wiadomo jaki). W rezultacie wiele starszych osób będzie musiało porzucić swój dom bo nie będzie ich stać na kolejną modernizację. Ludzie ci zostaną wydziedziczeni ze swojej własności.
2024-10-10 16:01:16
one: Taką sytuację zawdzięczamy Unii Europejskiej oraz Niemcom.
2024-10-10 16:41:19
Bugs: A myślisz, że wykup mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach przez instytucje powiązane z zagranicznym kapitałem ubrane w "dożywotnie świadczenie emerytalne" to wzięło się znikąd? Zaplanowane działanie bo jak to powiedziała mądra głowa z TV, w nadchodzących 15-20 latach nastąpi na rynku nieruchomości gigantyczna akcja dziedziczenia majątków ludzi którzy nabywali/budowali je latach 80-tych. Wszystko to trafi do rodzin, którzy też mają pobudowane swoje nieruchomości bo też było ich jeszcze na to stać często bez kredytów albo już je spłacili. Odziedziczą często majątki po kilkaset tyś. i więcej.
2024-10-10 23:09:26
jani667: Gorzkie żale dziadków w komentarzach.
2024-10-11 00:24:17
Bugs: Wyznawcy "soszial media" nie ogarniają.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: