Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Paragon u lekarza, prawnika, detektywa

Od 1 maja zapłacimy więcej podczas prywatnej wizyty u lekarza, drożej wyjdzie nas też porada prawnika czy usługi księgowej. Dostaniemy za to paragon. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów do końca kwietnia 2011 roku lekarze, prawnicy, detektywi, tłumacze, domy pogrzebowe itp. muszą zaopatrzyć się w kasy fiskalne. Klienci powinni przygotować się na wzrost cen.

Od 1 maja klienci nie prowadzący działalności gospodarczej zapłacą więcej u lekarza, prawnika, księgowej. W prywatnych gabinetach pacjenci powinni dostać paragon z danymi, czyli: punkt wykonania i kwota sprzedaży usługi. Lekarze powinni wystawić również  paragon podczas domowej wizyty. Jednak nie wszyscy lekarze, prawnicy itd. muszą mieć kasy: - Zobowiązanie to dotyczy podatników, którzy w ubiegłym roku (lub w tym) przekroczyli obroty 40.000 ze sprzedaży na rzecz osób nie prowadzących działalności. Oznacza to, że kasy fiskalnej nie muszą mieć lekarze, którzy pracują wyłącznie na podstawie umów z placówkami medycznymi, podobnie jak lekarze świadczący usługi medyczne realizowane na podstawie kontraktów z NFZ - informuje Beata Matuszny z Urzędu Skarbowego w Cieszynie: - Obowiązek obejmuje grupy takie jak: lekarze, prawnicy, usługi rachunkowo-księgowe, usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej, usługi badania rynku i opinii społecznej itp.
 
Dla wielu osób ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas to zupełna nowość, dlatego Urząd Skarbowy w Cieszynie na początku kwietnia (04.04.2011r.) zorganizował szkolenie, którego tematem było przybliżenie obowiązków związanych z prowadzeniem ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podmioty wykonujące zawody medyczne w świetle najnowszych regulacji prawnych oraz zmian w zakresie zwolnień od opodatkowania podatkiem VAT. Szkolenie było skierowane do osób oraz podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, głównie na terenie powiatu cieszyńskiego: - Nie było dużego zainteresowania, na szkoleniu było kilkanaście osób. Zapowiedź zmian pojawiła się wcześniej i lekarze zdążyli widocznie przygotować się we własnym zakresie - mówi Beata Matuszny i radzi: - Najważniejsze, żeby lekarze pamiętali o podstawowym obowiązku ewidencji sprzedaży, wręczeniu paragonu, sporządzaniu raportu dobowego, miesięcznego.
 
Oblężenia nie przeżywały również sklepy z kasami fiskalnymi, choć zainteresowanie wzrosło wyraźnie: - Sprzedaż kas fiskalnych zdecydowanie wzrosła w ubiegłym miesiącu. Mieliśmy spory ruch - komentuje Waldemar Gruszka, kierownik sklepu Optimal w Skoczowie.

Nowe obowiązki ewidencyjne szczególnie odczują biura księgowe oraz prawnicy i lekarze, świadczący usługi głównie dla klientów indywidualnych. Mogą oni liczyć jednak na zwrot części wydatków na kupno kasy: - 90% proc. wartości netto, nie więcej jednak niż 700 zł na jedną kasę - podaje Beata Matuszny: - Muszą jednak złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek.

Ministerstwo Finansów szacuje, że podatnicy będą musieli zainstalować ok. 300 tys.nowych kas.
 

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: