Otwarcie dopiero w 2020
Muzeum zamknięto dla zwiedzających 1 kwietnia. W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski zdecydował o dofinansowaniu z unijnych pieniędzy projektu pt: Modernizacja Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Rozbudowa kosztować ma ok. 1,4 mln zł. Unia Europejska daje 1,15 mln złotych.
- Placówkę uda się prawdopodobnie otworzyć dopiero wiosną, Okazało się, że trzeba przeprowadzić wiele prac m.in. zrobić kanalizację na podwórku – wyjaśnił Karol Franek. Muzeum Drukarstwa jest częścią Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób.
Baza muzeum, które istnieje od ponad 20 lat w jednej z kamienic w ścisłym centrum miasta, podczas modernizacji poszerzy się przede wszystkim o parterowy obiekt z tarasem na dachu. Zaadaptowane dla potrzeb placówki zostaną też dwa znajdujące się w budynku mieszkania. Zagospodarowany zostanie również teren wokół placówki i powstanie winda. Po remoncie ekspozycja główna pozostanie na parterze kamienicy. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.
Niewielką część ekspozycji podziwiać można obecnie w jednym z pomieszczeń centrum przesiadkowego w Cieszynie. Tam znajduje się m.in. prasa introligatorska, monotypy, stół introligatorski, a także regał.
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzeń drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
