Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ostatnia droga pastora Bogusława Kokotka

W piątkowe popołudnie, 29 lipca, tłumy wiernych, przyjaciół i zaolziańskich działaczy wszystkich organizacji społeczno kulturalnych wspólnie z rodziną odprowadziły w ostatnią drogę pastora Bogusława Kokotka. Pogrzeb duchownego, wielkiego działacza społecznego na rzecz zachowania polskości na Zaolziu odbył się w trzynieckim kościele ewangelickim, a po uroczystości trumnę ze zmarłym na własnych ramionach wynieśli przyjaciele księdza.

Ksiądz Bogusław Kokotek zmarł 24 lipca. (pisaliśmy: Odszedł ks. Bogusław Kokotek). Nikt się tego nie spodziewał. Miał zaledwie 67 lat i do dnia swej nagłej śmierci z niezwykłą energią oddawał się nie tylko działalności duszpasterskiej, ale także społeczno-kulturalnej oraz na rzecz zachowania polskości na Zaolziu. Był przewodniczącym miejskiej Komisji ds. Mniejszości Narodowych w Trzyńcu długimi i spokojnymi duszpasterskimi rozmowami prowadzonymi cierpliwie z samorządowcami Trzyńca doprowadzając do przywrócenia w mieście polskich napisów.

Dziennikarstwo pastor Kokotek odkrył jako nową platformę do służby pastorskiej już w 1989 roku, czyli po rewolucji ustrojowej.
Jak sam przyznawał w wywiadzie dla zaolziańskiego miesięcznika społeczno kulturalnego „Zwrot” odkąd odszedł na emeryturę, czyli oddał parafię a wraz z nią obowiązki administracyjne, media pochłonęły go całkowicie. Do prowadzonych przez niego chrześcijańskich audycji w ostrawskim radio i rubryce „Głos Chrześcijan” w „Głosie Ludu” doszły także programy telewizyjne - emitowane cztery razy w miesiącu (raz po polsku i trzy razy po czesku) „Cieszyńskie minuty chrześcijańskie”. Pastor podkreślał, że wszystkie prowadzone przez niego audycje, programy i rubryki są chrześcijańskie, ekumeniczne i to jest jego zasada. „w telewizji więcej miejsca poświęcamy sprawom Kościoła rzymskokatolickiego. A w radiu, w „Głosie Chrześcijan”, prawie zawsze towarzyszy mi ksiądz katolicki z którejś parafii, czasami nawet nadają ze mną ze studia dostojnicy kościelni, biskupi. I dzięki temu, że nawiązaliśmy współpracę z duchownymi katolickimi, już wiele rzeczy udało nam się załatwić” - mówił Kokotek w wywiadzie dla „Zwrotu”.

Kokotek był prezesem Towarzystwa Ewangelickiego w Republice Czeskiej. Organizował wiele imprez kulturalnych, jak choćby odbywające się od ponad dwudziestu lat Koncerty Adwentowe Muzyki i Słowa w czeskocieszyńskim kościele „Na Niwach”. Pełnił także funkcję kapelana Koła Polskich Kombatantów w RC.

Kolejną dziedziną aktywności pastora Kokotka, po pracy w mediach i organizacjach społeczno-kulturalnych była lokalna polityka samorządowa. Zwrócili się do niego działacze ruchu politycznego „Coexistentia” z prośbą by wystartował w wyborach z ich listy i pomógł w ten sposób Polakom w Trzyńcu dostać się do rady miasta. Decyzja była dla pastora trudna, podejmował ją długo. W końcu jednak, po długich namowach zgodził się, i, jak później wspominał że absolutnie nie orientował się, co to jest polityka, co to są partie polityczne, jakie zależności w nich są.

Warto także przypomnieć, że w marcu tego roku ks. Bogusław Kokotek został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polskiego w Republice Czeskiej - za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych.

Podczas pogrzebu kazanie wygłosił proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie ks. Janusz Sikora. Ks. Jan Wacławek, biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego przybliżył zebranym życiorys zmarłego. Nie zabrakło wspomnień dostojników kościelnych i osób, które z księdzem Kokotkiem współpracowały, m.in. burmistrz Trzyńca Very Palkovskiej. Podczas nabożeństwa śpiewały chóry „Hutnik” i „Canticum Novum”. Natomiast w drodze z kościoła do samochodu zmarłemu towarzyszyły dźwięki ludowej kapeli.(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: