Organizowali nielegalny pobyt

Zatrzymano 3 członków grupy przestępczej, którzy zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji obywatelom Ukrainy.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali w powiecie cieszyńskim dwóch obywateli Polski i obywatela Ukrainy. Zatrzymania dokonano na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Zatrzymani mężczyźni od co najmniej roku zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji obywatelom Ukrainy. Przestępczy proceder polegał na wyszukiwaniu na terenie Cieszyna i Bielska-Białej osób - zwanych słupami, które w zamian za niewielkie korzyści majątkowe wystawiały i rejestrowały w Powiatowych Urzędach Pracy poświadczające nieprawdę oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Dokumenty te były wywożone na terytorium Ukrainy. Tam na ich podstawie Ukraińcy wyłudzali w polskich urzędach konsularnych wizy Schengen z prawem do pracy w naszym kraju. Następnie na podstawie tych wiz nielegalnie przekraczali granicę do Polski. Obywatele Ukrainy jednak nigdy nie podejmowali pracy w Polsce u pracodawców wskazanych w oświadczeniach. - Uzyskane wizy wykorzystywali w innych celach. Najczęściej nielegalnie wyjeżdżali do krajów Unii Europejskiej i tam podejmowali nielegalną pracę. Natomiast osoby będące „słupami”, które wystawiały oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, nigdy nie miały zamiaru ani możliwości zatrudniania obywateli Ukrainy.  - informuje kpt. SG Katarzyna Walczak. Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od kilku miesięcy przez funkcjonariuszy z PSG w Bielsku-Białej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Jak ustalono w ramach śledztwa za uzyskanie wizy w taki sposób Ukraińcy płacili od 100 do nawet 400 euro.

- Zatrzymanym mężczyznom zarzuca się zorganizowanie nielegalnej migracji dla co najmniej kilkuset obywateli Ukrainy. Wobec dwóch zatrzymanych obywateli Polski prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego. Wobec trzeciego z mężczyzn – obywatela Ukrainy – na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej zdecydował o 3 miesięcznym tymczasowym aresztowaniu. Wszystkim zatrzymanym osobom grozi kara pozbawienia wolności do lat 8 - dodaje kpt. Katarzyna Walczak.

Od 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jednak w pozostałych przypadkach nadal obowiązuje ruch wizowy.

red.

źródło: ox.pl/SG
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją