Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Organizacje Pożytku Publicznego w Cieszynie

Organizacje pozarządowe to twory, których głównym zadaniem jest realizacja celów statutowych, jednocześnie bez możliwości osiągania zysku. W Cieszynie zarejestrowanych jest aktualnie 130 takich organizacji, które działają na wielu płaszczyznach. Celem takich organizacji wcale nie musi być działalność charytatywna, wiele z nich działa w celu propagowania aktywności fizycznej, kultury, czy też jako organizacje edukacyjne.

Miasto Cieszyn dwa razy w roku ogłasza konkursy, w których udział mogą brać właśnie wszelkiego rodzaju organizacje pozarządowe, chcące uzyskać od miasta dofinansowanie. Organizacje te mogą być również wspierane przez obywateli, nie tylko na zasadzie dotacji celowych, ale również przez przekazanie 1% swojego podatku. Nie wszystkie organizacje pozarządowe, jednak mogą być wspierane w ten sposób. Przede wszystkim fundacja, czy też inny twór musi posiadać status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

Status OPP uzyskuje się na wniosek, skierowany do Krajowego Rejestry Sądowego, który może zdecydować o tym, czy status ten zostanie przyznany, czy też nie. Nie wszystkie fundacje jednak taki status mogą uzyskać. Przede wszystkim, muszą wcześniej działać nieprzerwanie przez 2 lata w strefie pożytku publicznego. Dopiero po tym czasie mogą uzyskać prawo do statusu OPP a co za tym idzie do możliwości pozyskiwania 1% podatku. Regulacja ta ma na celu zniwelowania ryzyka wyłudzania 1% podatku. Dodatkowo status OPP można stracić, w przypadku gdy organizacja (musi być to organizacja non-profit) uchybia wymogom.

Jeżeli więc organizacja posiada status OPP może pozyskiwać pieniądze od podatników, może również brać udział w konkursach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego i w ten sposób uzyskiwać środki na prowadzoną przez nią działalność. Miasto Cieszyn przygotowało listę 10 najbardziej wspieranych organizacji pożytku publicznego w latach 2004-2017. Lista wygląda następująco:

 

  • Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” – niecałe 6 mln zł.
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – oddział powiatowy – niecałe 2 mln zł.
  • Klub Sportowy Cieszyn – ponad 1 mln zł.
  • Towarzystwo Sportowe „Piast” – ponad 1 mln zł.
  • VC – Victoria Mosir Cieszyn – niecały 1 mln zł.
  • Cieszyński Wielosekcyjny Klub Sportowy – ponad 500 tys. zł.
  • Cieszyńskie Stowarzyszenie Klub Abstynentów „Familia” – ponad 500 tys. zł.
  • Miejski Uczniowski Klub Sportowy „SZS” w Cieszynie - <500 tys. zł.
  • Cieszyński Klub Motorowy - <500 tys. zł.
  • Stowarzyszenia „Via Musica” - <500 tys. zł.

 

Jest to lista organizacji pożytku publicznego, które każdego roku startują w konkursach ogłaszanych przez Miasto i konkursy te wygrywają. Pieniądze uzyskane w ten sposób są pożytkowane na realizację celów statutowych (na przykład w przypadku „Być Razem” jest to między innymi prowadzenie Domu Samotnej Matki „Słonecznik), tak samo, jak środki uzyskane z przekazywania 1% podatku. Chcąc znaleźć organizację, na którą chcemy przekazać nasz 1% podatku możemy skorzystać ze specjalnej bazy internetowej, czyli w wykazie organizacji pożytku publicznego (http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp), która jest aktualizowana każdego roku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: