Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Opieka wytchnieniowa – plany na 2022 rok

Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Polega na zapewnieniu opieki osobie ze stwierdzoną formą niepełnosprawności w sytuacji, gdy jej opiekun, z uwagi na jakieś zdarzenie losowe, konieczność wypoczynku czy załatwienia jakichś codziennych spraw, nie może tej opieki sprawować samodzielnie.

 Ponad milion osób w naszym kraju to osoby wymagające całodobowej opieki. Są to niepełnosprawne dzieci, a także osoby dorosłe, niepełnosprawni umysłowo lub psychicznie oraz obłożnie chorzy, krótko mówiąc - wszystkie osoby niesamodzielne. Obowiązek sprawowania opieki nad takimi osobami spoczywa w całości na rodzinach. Z uwagi na dobro chorego opiekunowie poświęcają swój czas, często rezygnując z pracy zawodowej, czasami narażając własne zdrowie. Do niedawna opiekunowie chorych, czyli przede wszystkim członkowie rodzin, byli pozbawieni jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa.

Opieka wytchnieniowa w Polsce prowadzona jest w ramach „Funduszu Solidarnościowego” jednak z uwagi nie do końca dopracowanych przepisów wiele samorządów nie jest w stanie ich prowadzić bez przerw pomiędzy końcem jednej edycji a następną. M. in. Ten temat zawierała petycja jaka trafiła w ostatnim czasie do sejmowej Komisji ds. Petycji

Obecna na posiedzeniu Komisji Elżbieta Gimlewicz - naczelnik Wydziału do Spraw Obsługi Funduszu Solidarnościowego w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych poinformowała: - Widzimy konieczność zapewnienia ciągłości realizacji programu w zakresie opieki wytchnieniowej. Zobowiązujemy się, że program dotyczący opieki wytchnieniowej uruchomimy wcześniej. Będzie możliwość rzeczywistej realizacji tej usługi od stycznia 2022 r.

Będziemy na bieżąco śledzić postęp przy tych pracach związanych z Opieką wytchnieniową i informować na łamach portalu.

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: