Opieka wytchnieniowa – plany na 2022 rok
Ponad milion osób w naszym kraju to osoby wymagające całodobowej opieki. Są to niepełnosprawne dzieci, a także osoby dorosłe, niepełnosprawni umysłowo lub psychicznie oraz obłożnie chorzy, krótko mówiąc - wszystkie osoby niesamodzielne. Obowiązek sprawowania opieki nad takimi osobami spoczywa w całości na rodzinach. Z uwagi na dobro chorego opiekunowie poświęcają swój czas, często rezygnując z pracy zawodowej, czasami narażając własne zdrowie. Do niedawna opiekunowie chorych, czyli przede wszystkim członkowie rodzin, byli pozbawieni jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa.
Opieka wytchnieniowa w Polsce prowadzona jest w ramach „Funduszu Solidarnościowego” jednak z uwagi nie do końca dopracowanych przepisów wiele samorządów nie jest w stanie ich prowadzić bez przerw pomiędzy końcem jednej edycji a następną. M. in. Ten temat zawierała petycja jaka trafiła w ostatnim czasie do sejmowej Komisji ds. Petycji
Obecna na posiedzeniu Komisji Elżbieta Gimlewicz - naczelnik Wydziału do Spraw Obsługi Funduszu Solidarnościowego w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych poinformowała: - Widzimy konieczność zapewnienia ciągłości realizacji programu w zakresie opieki wytchnieniowej. Zobowiązujemy się, że program dotyczący opieki wytchnieniowej uruchomimy wcześniej. Będzie możliwość rzeczywistej realizacji tej usługi od stycznia 2022 r.
Będziemy na bieżąco śledzić postęp przy tych pracach związanych z Opieką wytchnieniową i informować na łamach portalu.
AK, MRiPS
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.