Olimpijka z Pogórza
Niewielu sportowców specjalnych może poszczycić się medalami olimpijskimi, które zdobyli podczas światowych igrzysk. Anna Goliczewska, podopieczna Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu, już po raz drugi wywalczyła olimpijskie krążki. Podczas jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez sportowych XII Letnich Światowych Igrzysk Specjalnych, które odbyły się w Szanghaju zdobyła aż trzy medale: złoto – w grze podwójnej, srebro – w grze mieszanej i brąz – w grze pojedynczej.
W środę, 24 października 2007 r. burmistrz Janina Żagan w Pogórzu gratulowała Annie Goliczewskiej i życzyła jej dalszych sportowych sukcesów. Okazją do spotkania był odbywający się po raz piąty w PDPS konkurs piosenki „Śpiewajmy razem”, w którym uczestniczą dzieci z Przedszkola w Pogórzu, uczniowie Zespołu Szkól nr 5 w Pogórzu oraz podopieczne domu pomocy. To niezwykle ważne i dla dzieci, i dla mieszkanek domu pomocy, integracyjne spotkanie.
Olimpijczycy w Chinach
Niewielu sportowców specjalnych może poszczycić się medalami olimpijskimi, które zdobyli podczas światowych igrzysk. Anna Goliczewska już po raz drugi wywalczyła olimpijskie krążki. Trud wieloletniej pracy zawodniczki i jej trenera został nagrodzony. Podczas jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez sportowych - Igrzysk Olimpijskich Ania zdobyła aż trzy medale: złoto – w grze podwójnej, srebro – w mieszanej i brąz – w grze pojedynczej.
Dla sportowców specjalnych uczestnictwo w XII Letnich Światowych Igrzyskach Specjalnych , które odbyły się w Szanghaju, było priorytetem. Po Irlandii przyszedł czas na Chińską Republikę Ludową, kraj o jakże bogatej kulturze i przepięknych krajobrazach. Igrzyska odbyły się od 2 do 11 października w Szanghaju. Wzięło w nich udział 7500 zawodników, ponad 40.000 wolontariuszy i 3500 oficjalnych delegatów. Sportowcy specjalni rywalizowali w 25 dyscyplinach olimpijskich i sportach pokazowych na wszystkich poziomach sprawnościowych. Jak zawsze igrzyskom przyświecała ta sama idea, ponieważ „dzięki Światowym Letnim Igrzyskom Olimpiad Specjalnych, ludzie o różnych umiejętnościach mają szansę przekroczenia granic geograficznych, narodowościowych, kulturowych, religijnych, by poprzez wspólne doświadczanie emocji związanych ze sportową rywalizacją i pokonywaniem własnych słabości móc dzielić się radością zwycięstwa, jak i zwycięstwa nad sobą. Takie emocje jednoczą nawet najbardziej podzielonych ludzi. Duch jedności przenikający areny sportowe, rodziny i społeczności czyni nasze życie lepszym. Razem możemy nauczyć się akceptacji dla siebie nawzajem, a to nam pozwoli pozytywnie wpłynąć na społeczeństwo i świat, w którym żyjemy”.
Wielkim wyróżnieniem był fakt, że wśród reprezentacji Polski liczącej 69 zawodników znalazło się aż trzech sportowców naszego regionu. Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Beskidzkie reprezentowali Maria Rojek – jazda konna, Mariusz Pupecki – pływanie oraz Anna Goliczewska – tenis stołowy. Anna jest mieszkanką Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu, ma 37 lat. W sekcji Olimpiad Specjalnych „Podgórzanki” trenuje od 1995 r. Warto przypomnieć, że rozpoczynała sportową karierę od lekkiej atletyki. Jednak największe sukcesy osiągnęła w swojej koronnej dyscyplinie, którą jest tenis stołowy. Zdaniem trenera Tomasza Urbaniaka – Ania znalazła się w kręgu kadry polskiej dzięki zdobyciu złotego medalu podczas Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w 2006 r. oraz systematycznym treningom i stałym podnoszeniu umiejętności technicznych. To wielki sukces, że już po raz drugi mogła reprezentować nasz kraj i region.
Przed każdymi zawodami sportowcy po wysłuchanym hymnie wypowiadają słowa przysięgi olimpijskiej Olimpiad Specjalnych:
„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.
Anna nie tylko zwyciężyła będąc dzielna w swoim wysiłku, ale po raz kolejny rozsławiła nasz kraj i powiat cieszyński w świecie, tym razem na Dalekim Wschodzie.
Gizela Urbaniak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
