Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Olimpiady Specjalne: Miting w Wiśle

W czwartek 14 maja br. podczas oficjalnej ceremonii zapłonął Ogień Nadziei. Ogień został zapalony tradycyjnie od promieni słonecznych w Olimpii, tuż przy Akropolu w Atenach. 26 maja Ogień rozpocznie swą podróż przez USA trzema trasami przez 50 stanów Ameryki, aby 25 lipca zagościć na Ceremonii Otwarcia Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles. Ogień Nadziei będzie się palił na zniczu do ostatniego dnia Igrzysk.

Olimpiady Specjalne to można powiedzieć Igrzyska paraolimpijskie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Każdy ze sportowców należących do organizacji pozarządowej „Olimpiady Specjalne Polska” marzy aby gościć na takiej imprezie. Początkiem do tego są liczne zawody, spartakiady czy mitingi. Coś takiego miało miejsce w dniach 22-24 maja br. W Wiśle. Odbył się tutaj „X Ogólnopolski Miting w trójboju siłowym Olimpiad Specjalnych Wisła 2015”.

Na starcie stanęli zawodnicy reprezentujący wszystkie Oddziały Olimpiad Specjalnych wraz z trenerami oraz osobami towarzyszącymi. Główną areną mitingu była hala sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha w Wiśle Centrum. Jednak trzydniowe zmagania rozpoczęto uroczystą ceremonią otwarcia w piątek (22.05.) w wiślańskim amfiteatrze.

Trójbój siłowy to konkurencja sportowa polegająca na wyciskaniu  sztangi leżąc, przysiadzie za sztangą na barkach, martwym ciągu lub w wybranej przez zawodnika jednej z wymienionych konkurencji. 

W sobotę zawodnicy i zawodniczki próbowali swoich sił ze sztangą od 9:00 do 18:00, a w niedzielę od 8:30 do 10:30. Trzydniowy miting zakończono w niedzielę uroczystą ceremonią zamknięcia przed godziną 12:00.

Głównym celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym.

W Wiśle wielu zawodników i zawodniczek pobiło swoje rekordy życiowe. Dla wielu były to pierwsze starty w takich zawodach. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy. Ale zwycięzcami byli wszyscy: zawodnicy, trenerzy i rodziny zawodników. Wszyscy oni pracują nad tym aby właśnie osoby niepełnosprawne intelektualnie mogły w czymś takim startować, bić rekordy i pomimo wysiłku i zmęczenia cieszyć się osiągniętymi wynikami.

Andrzej Koenig 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: