Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

OFLAGOWANE PRZEJŚCIA GRANICZNE

Po pierwsze chodzi o nie dotrzymanie umowy społecz­nej, tj. „Protokołu Uzgodnień" z 30 IX 2003 r., odnośnie try­bu i kryteriów wyłaniania funkcjonariuszy celnych prze­noszonych do służby na gra­nicy wschodniej. Dalej związ­kowcy wskazują na łamanie praw celników, wyliczając funkcjonariuszy podległych ochronie, a mianowicie kobie­ty w ciąży, osoby samotnie sprawujące opiekę nad dziec­kiem bądź opiekujące się cho­rym czy niepełnosprawnym członkiem rodziny, osoby w wieku przedemerytalnym. Protestują także przeciwko li­kwidacji Izby Celnej w Cie­szynie oraz demontażowi służb celnych na Podbeskidziu i wreszcie zarzucają łamanie praw i wolności związko­wych.

Protest nie koliduje z funk­cjonowaniem przejść granicz­nych. Odprawy podróżnych przebiegają w zwykłym trybie. Może więcej aktywności, co ciekawe, wykazują strażnicy graniczni, którzy na Moście Wolności (tak było we wtorek rano) zaczęli zadawać rutyno­we pytania: co pani niesie? ile pan ma? i kontrolować osoby wracające z Czech.

Dyrekcja Izby Celnej w Katowicach uznaje protest za

nielegalny. Jej dyrektor Ja­nusz Starski złożył w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie. - Rozmowy związ­kowców z dyrekcją zostały za­wieszone. Nie potrafię ocenić, kiedy zostaną wznowione -mówi Elżbieta Gowin, rzecz­nik Izby Celnej w Katowi­cach.

Związkowcy tymczasem są przygotowani do wprowa­dzenia tzw. strajku włoskiego. Wtedy ruchowi granicznemu może grozić paraliż.

 

źródło: gzc
dodał: D.D.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: