Odkryto mury miejskie Cieszyna
Dzięki pracom przy kanalizacji w Cieszynie dokonano już kilku ciekawych odkryć- mur najprawdopodobniej bramy miejskiej, piec na Placu Dominikańskim, diabelskie podcienia, tj. średniowieczne i nowożytne fragmenty naczyń, fragmenty przedmiotów skórzanych, średniowieczna żelazna ostroga rycerska, żelazne wędzidła uprzęży końskiej. teraz do grona znalezisk dołączą pozostałości murów obronnych: - Podczas robót budowlanych związanych z przebudową systemu kanalizacyjnego śródmieścia Cieszyna (na przełomie sierpnia i września), natrafiono na kolejne, znaczące odkrycia archeologiczne. Tym razem są to pozostałości dawnej linii obronnej miasta – fragmenty murów miejskich. Relikty odkryto na ulicy Bóżniczej i Kiedronia, a także na ulicy Młyńska Brama, w rejonie schodów rozebranych na czas inwestycji (schody łączące ul. Śrutarską z ul. Przykopa) - informuje Ilona Smajek-Mądrzycka, Kierownik prac archeologicznych.
Prace w tym rejonie zostały wstrzymane i archeolodzy przystąpili do oczyszczenia i zadokumentowania odkrytych murów, a po ich wykonaniu prace budowlane ruszyły dalej i obecnie są na ukończeniu. - Odsłonięte mury zbudowane są z kamienia na zaprawie wapienno-piaskowej i mają 2,3-2,5 m szerokości, sięgają one do około 2,5 m głębokości. Zachowane relikty odsłonięte zostały już na głębokości około 1 m od dzisiejszego poziomu nawierzchni. Najokazalszy był fragment muru w południowej części Starówki w rejonie Młyńskiej Bramy - opisuje Ilona Smajek-Mądrzycka i dodaje: - Pomimo iż podczas obecnych prac ziemnych nie natrafiono na zabytki precyzyjnie określające datowanie odkrytej linii obronnej, można przypuszczać, że zostały one wzniesione u schyłku późnego średniowiecza oraz na początku okresu nowożytnego, tj. około XV – 1. poł. XVI w. (brak starszego materiału zabytkowego). Ponadto, sądząc po znacznej ilości fragmentów cegieł gotyckich na jakie natrafiono przy murze na ul. Młyńska Brama, wyższa partia muru mogła być wzniesiona właśnie z takiego materiału.
Znalezisko nie potwierdza umiejscowienia murów, które wynikałoby z rysunków na archiwalnych panoramach miasta: - Mury miejskie Cieszyna przedstawione są na archiwalnych panoramach miasta z XVII i XVIII w., jednak ich lokalizacja na planach różni się od położenia w rzeczywistości. Dodatkowo, źródła archiwalne przy schodach na ul. Młyńska Brama i Śrutarskiej, lokalizują furtę w murze obronnym, stanowiącą zapewne ciąg komunikacji pieszej - zauważa archeolog.
Pisaliśmy:
Plusy rozkopanego miasta
Najciekawsze odkrycia archeologiczne ze Starego Miasta (fotoreportaż)
Tajemnicze budynki pod drogą
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
